گام اول شوراهای اسلامی شهر و روستا؛
    به گزارش دیار زیتون، بعد از اتمام انتخابات و از سوی دیگر داغ شدن تنور انتخاب مدیران شهری و روستایی از سوی شوراهای اسلامی منتخب شهر و روستا، بهرام قربانپور عکاس و خبرنگار و فعال رسانه ای استان گیلان و شهرستان رودبار در یادداشتی به تشریح اهمیت این موضوع پرداخت، که به شرح ...
تاریخ مخابره: چهارشنبه 14 ژوئن 2017  |  زمان: 19:24 ب.ظ  | شماره خبر: 11958   

 

 

به گزارش دیار زیتون، بعد از اتمام انتخابات و از سوی دیگر داغ شدن تنور انتخاب مدیران شهری و روستایی از سوی شوراهای اسلامی منتخب شهر و روستا، بهرام قربانپور عکاس و خبرنگار و فعال رسانه ای استان گیلان و شهرستان رودبار در یادداشتی به تشریح اهمیت این موضوع پرداخت، که به شرح ذیل می باشد.

انتخابات ۹۶ با تمام فراز و فرودها، اخلاق مداری و بی اخلاقی ها، متینگ ها، شب زنده داری های سیاسی، حرمت شکنی ها، حماسه آفرینی ها و کلی اتفاقات خوب و بدش تمام شد. و مردم در یک تورنمنت سیاسی همانند گذشته ضمن خلق حماسه دیگر، فارغ از سلایق حزبی، جناحی و سیاسی پای صندوق های سرنوشت ساز آمدند و با دست هایشان بار دیگر سرنوشتشان را در یک دوره چهار ساله به افراد سپردند.

طبیعتاً در گردونه انتخابات، فضای موجود رقابتی بوده و با کشمکش هایی همراه است، چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه شورای اسلامی روستا و شهر، هر کسی به شیوه ای دنبال جلب آرای مردم هستند. یکی متینگ برپا می کند، دیگری شب نامه پخش می کند، آن یکی بنر چند متری نصب می کند، و هزاران شیوه تبلیغاتی دیگر؛ هر کدام برای اینکه نظر مردم را به خود جلب کنند، راهی را پیشه می کنند.

اما باید به این نکته توجه داشت که دیگر انتخابات تمام شده است و باید کینه و کدورت های انتخاباتی را کنار گذاشت و برای آینده برنامه چینی نمود. کاندیدا و کاندیداهایی که برای جلب آرای مردم، سین-سین برنامه ارائه می دادند و قول احیای مدیریت شهری و روستایی، توسعه و پیشرفت شهر و روستا(کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا) را می دادند، حال وقت عمل رسیده است. می بایست پای کار آمده و برای تثبیت وعده های خود، گام اول را محکم و بر پایه شایسته سالاری بردارند، گام اول شورای اسلامی شهر و روستا؛ انتخاب شهردار(برای شهر) و دهیار(برای روستا) می باشد.

از جمله ملاک هایی که شورای اسلامی شهر و روستا برای انتخاب مدیران شهری و روستایی باید در نظر بگیرند؛ انتخاب افراد اصلح، کاردان، متخصص(تخصص در حوزه مدیریت شهری و عمران)، داشتن روابط عمومی بالا، قدرت نقدپذیری، اعتقاد به خرد جمعی، مردم محور بودن و همچنین تعامل با شورای اسلامی(شهر و روستا) می باشد. در بین همه معیارهای انتخاب مدیران شهری و روستایی؛ بویژه تو حوزه شهری؛ تخصص، مهم ترین معیار برای انتخاب مدیر شهری باید لحاظ شود. یک مدیر شهری باید با ساز و کارهای بودجه شهری، عمران، ساخت و ساز، مبلمان شهری، قوانین و مواد مختلف در حوزه شهری، برنامه ریزی شهری و چالش های شهری آشنایی داشته باشد تا بتواند از پس مدیریت شهری بر آید.

اگر به مجموع انتخاب مدیران شهری و روستایی در چهار دوره گذشته شورای اسلامی شهر و روستا؛ در شهرستان رودبار را تورقی داشته باشیم، خواهیم دید که انتخابِ رضایتمندی صورت نگرفته است و حتی بوده در برخی از شهرها و روستاها، به علت انتخاب ناصالح و دور از تعهد مدیریت شهری و روستایی، شیرازه آن شهر و روستا از هم پاشیده شده است.

چرا راه دور برویم، اگر آنالیزی از دوره چهارم شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان رودبار داشته باشیم خواهیم دید که در این دوره برخی شهرها و روستاها با نداشتن مدیری لایق، متخصص و کارآمد، مدتی از کورس توسعه و پیشرفت عقب ماندند و جبران این عقب ماندگی (برخی شهرها و روستاها) شاید بخش اعظمی از زمان دوره پنجم را نیز در برگیرد. شوراهای اسلامی شهر و روستاها(منتخب) باید به خوبی بدانند که دیگر زمان «آزمون و خطا» گذشته است. باید پله اول که همان انتخاب مدیر (شهری-روستایی) می باشد، را بسیار قوی، قورس و محکم بر دارند.

بیاییم برای انتخاب مدیر (شهری-روستایی)، سلایق های سیاسی، حزبی، جناحی و شخصی را کنار بگذاریم، به انتصاب های فامیلی روی نیاوریم، به سوابق، تخصص، درایت، تعهد و صلاحیت افراد نگاه کنیم، اگر در برخی نقاط، در چهار دوره گذشته، انتخاب افراد چندان چنگی به دل نزد، بیاییم با تیزهوشی، دوراندیشی و از سر دلسوزی، افراد دلسوز، پاکدشت، متعهد، متخصص و کارآمد را انتخاب کنیم، تا حماسه مردم در ۲۹ اردیبهشت ماه، با انتخاب مدیران توانمند از سوی شوراها تکمیل شود و این انتخاب ها، پایان، تلخ کامی ها باشد.

 

بهرام قربانپور

عکاس- خبرنگار- نویسنده/دیار زیتون

کارشناس حقوق

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.