یادداشت/بهرام قربانپور؛
        اختصاصی دیار زیتون/ بعد از یک هفته پُر فراز و نشیب و پُر استرس و همچنین چاپ اولین شماره نشریه «دیار زیتون»، تصمیم گرفتیم به اتفاق اعضای تحریریه به منظور تجدید قوا و همچنین تقویت روحیه، به «ویستان» برویم. «ویستان»، استخر طبیعی است که در بالادست شهر بره سر واقع شده ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 25 جولای 2017  |  زمان: 13:31 ب.ظ  | شماره خبر: 12345   

 

 

 

 

اختصاصی دیار زیتون/ بعد از یک هفته پُر فراز و نشیب و پُر استرس و همچنین چاپ اولین شماره نشریه «دیار زیتون»، تصمیم گرفتیم به اتفاق اعضای تحریریه به منظور تجدید قوا و همچنین تقویت روحیه، به «ویستان» برویم.

«ویستان»، استخر طبیعی است که در بالادست شهر بره سر واقع شده و با چشم انداز زیبا و دلفریبی که دارد، جذابیت خاصی به منطقه زیبای بره سر و بخش خورگام بخشیده است. پوشش گیاهی و درختان انبوه از یک سو و طراوت و نسیم هوای دل انگیز بره سر از سوی دیگر، «ویستان» را به نگینی در انگشتر «خورگام» تبدیل کرده است. بخش خورگام یکی از بخش های زیبا و مستعد گردشگری شهرستان رودبار و استان گیلان است. «ویستان» یکی از جاذبه های طبیعی و زیبای این بخش می باشد.

برای دسترسی به این اٌعجوبه خلقت می بایست از مسیر رستم آباد به سمت توتکابن و در نتیجه شهر بره سر حرکت نمود. بعد از رسیدن به شهرِ روستایی شکل بره سر، مسیر خاکی و پُر از چاله و چوله را به سمت «ویستان» حرکت می کنید در طول مسیر پرده نوشته های رنگ پریده که منقش به نام ویستان است، شما را به سمت این استخر طبیعی هدایت می کند، بعد از گذر از لابه لای درختان زیبا و گنبدی شکل و جان سالم در بردن از مسیر ناسالم، به استخر طبیعی و زیبای «ویستان» بره سر خورگام می رسید.

وای خدای من، از کجای این اُعجوبه بگویم؛ از طراوت و سرزندگی ماهیان در آب که فوج فوج می رقصند، بگویم، یا از انعکاس آینه وار طبیعت و درختان در آب، یا از نرم نرمک نسیم روح بخش حاصل از تنفس استخر. یا صدای آرام بخش جیرجیرک ها؛ با کدامین واژه ها می توان جمله ای ساخت، که حاوی و بیانگر شگفتی های استخر طبیعی ویستان باشد؟

بقدری مسحور زیبایی و جذابیت های خلقت شده بودم که مسافران و گردشگران اُطراق کرده کنار استخر را ندیدم. افراد با خودروهای مدل بالا که اکثراً پلاک ناآشنا بودند در کنار این استخر زیبا چادر زده بودند.

دقایقی نگذشت آفرودسواران با حضور و ویراژ آفرودهای غول پیکرشان، خاک بلند کردند و لحظه ای نگاه همگان به این تیم آفرودسواری فرو رفت.

عده ای به ماهیان درون استخر نان می دادند و عده ای دیگر دام، دنیای عجیبی بود می توان گفت؛ «به گوشه ای از بهشت خدا آمده بودیم».

بقدری خوش می گذشت که شب را آنجا ماندیم. داخل پرانتز؛ شب مهمان یکی از خانواده های دوست داشتنی و مهمان نواز بره سر بودیم.

صبح زیبای ویستان بسیار دل انگیز است، هم چیز انگار از نو متولد شده، تازگی و طراوت در سکوت پرمعنایش موج می زد.

بوی دلچسب و خوش عطر نان از تنور کنار استخر، که مادر مهربانی آن را نانوایی می کرد، من را به سمت تنور داغ کشاند.

مهربانی ها و مهمان نوازی های مردم خورگام زبانزد خاص و عام است، نحوه رفتار، برخورد و بیان آن مادر نانوا، مُبَین آن حقیقت بود. مردمانی که در کنار سختی ها، مشکلات و دغدغه ها، لبخندهایشان را به روی هیچ کسی نمی بندند.

گذر از همه الطاف الهی که در ویستان بره سر، عده کثیری از مسافرین و مجاورین برای گذراندن لحظاتی، دور خود جمع کرده بود، بعضی بدرفتاری ها هم زننده و آزار دهنده بود. نوع برخورد مردم با طبیعت، انسانی نبود. هر کدام از مردم برای روشن کردن آتش و تهیه هیزم، داسی برای جنگل شده بودند و برای کبابِ شکمشان، درختان را کباب می کردند، که اگر این روند ادامه پیدا کند، در آینده نزدیک درختان ویستان، کچل می شوند. نکته قابل تامل دیگر؛ زباله هایی که بعضاً در اطراف استخر و همچنین سبد جمع آوری زباله ریخته شده بود، است. سبد زباله کنار استخر بقدری پُر شده بود که یک متر اطراف خودش را هم انبوهی از زباله می دید، انگار گذر خودروی زباله سوز، خیلی وقت می شود، به این مسیر نخورده است.

اگر از بی مهری ها و نامهربانی مسافرین به طبیعت بگذریم، بی عفتی های برخی بانوان گردشگر، که با شکل و ظواهری نامتعارف، آزادی را به اشتباه تفسیر و تعریف می کردند، نمی توان گذشت؛ هر گردشگری که وارد یک منطقه بکر و روستایی می شود، حامل فرهنگ خاص است، که با فرهنگ ساده و سنتی روستا و منطقه مقصود تناقض عجیب دارد، اما تشدید این روند یقیناً فرهنگ ساده و سنتی محور روستایی را دستخوش تغییر می کند و گردشگر در کنار زباله، فرهنگ ناخالص را هم تقدیم منطقه و روستا می کند.

کاش قبل از گردش و مسافرت، فرهنگ گردشگری را می آموختیم. متاسفانه اکثر مسافرین و گردشگران عزیز، در بخش فرهنگ مسافرت و گردش، ضعیف هستند برای تشریح آداب و فرهنگ مسافرت، مطالب زیادی را می توان مورد بحث قرار داد، که در این مجال نمی گنجد.

اما از «ویستان» فاصله نگیریم؛ همانطور که بالا ذکر شد این منطقه پتانسیل های خوبی در حوزه گردشگری و صنعت توریسم برخوردار است ولی این ظرفیت به علت برخی دلایل معلوم و نامعلوم، مغفول مانده است. غفلتِ ویستان را نمی توان به کوتاهی یک یا چند نفر ربط و بسط داد، همه ما به نوعی در این امر دخیل هستیم.

راه دوری نمی رویم، همین لاهیجان خودمان، که به عروس گیلان معروف است، را در نظر بگیرید که استخری شبیه استخر ویستان دارد، حال بهره برداری که لاهیجان از آن استخر می برد چقدر است؟ و بهره برداری که ما از «ویستان» می کنیم، چقدر؟

شهرهایی همانند بره سر که از لحاظ منابع درآمدی فقیر هستند، اما ظرفیت هایی چون «ویستان» را دارند باید پیکان درآمدزایی شان را به سمت گردشگری سوق دهند. با جذب سرمایه گذار و ایجاد زیرساخت های مناسب حوزه گردشگری، باید حتی برای لحظه لحظه توقف مسافر، برنامه ریزی نمود.

ورود مدیریت شهری بره سر در ساماندهی ویستان و همچنین ایجاد امکانات رفاهی و اقامتی برای این منطقه می تواند کمک بزرگی به تحول اقتصادی و اشتغال بخش خورگام بویژه شهر بره سر نماید. اینکه اینکه چرا تاکنون کسی به فکر ساماندهی ویستان و برنامه ریزی درست برای این منطقه نیافتاده، سوالی است که مسئولین ذیربط باید پاسخگو باشند. اما در کنار انتقاد دوستانه و دلسوزانه از مدیریت شهری بره سر، پیشنهاد می کنیم با ساماندهی ویستان و تبلیغات محیطی و رسانه ای برای این منطقه، در صدد بهره برداری از این نعمت الهی باشند.

بدون شک با سرمایه گذاری درست و فراهم نمودن امکانات و زیرساخت های گردشگری، می توان ضمن جذب گردشگر، چرخه اقصاد، اشتغال و تولید را به حرکت درآوُرد و وقتی اشتغال فراهم باشد و اقتصاد پویا، جلوی بسیاری از مهاجرت ها گرفته شده و منطقه به پویایی و بالندگی می رسد.

یکی دیگر از اقداماتی که بعد از فراهم نمودن امکاتات گردشگری می تواند، «ویستان» را مطرح نماید، برگزاری جشنواره های بزرگ در فصول مختلف و همچنین برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری در کنار استخر می باشد، که می توان با این کار ضمن القاء فرهنگ، آداب و رسوم محل و شهرستان به مسافرین، آنها را با سنت ها و داشته های فرهنگی مان آشنا کنیم. نکته داخل پرانتز؛ زمانی می توان برنامه فرهنگی و جشنواره ها را کنار استخر اجرا کرد، که امکانات رفاهی و زیرساخت های گردشگری برای رفاه حال گردشگران فراهم باشد.

امید است در آینده نزدیک اتفاقات خوبی برای استخر طبیعی و زیبای ویستان بره سر رقم بخورد و دفعه دیگری که گذرمان به این منطقه خورد از اقدامات مدیریت شهری و کارهای ارزشمندی که صورت گرفته بگوییم و جایی برای انتقاد باقی نماند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آب

 

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.