یادداشت/مجیدرضایی
۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز بعداز سال‌ها تحمل رنج و اسارت مبارک باد پس از حمله عراق به کویت و گذشت دو سال از قبول قطع‌نامه آتش بس، صدام طی نامه‌ای خطاب به مقام رهبری و رئیس جمهوری وقت، خواستار مذاکرات در جهت آزادی اسرا شد. این در حالی است که مطابق بند ۳ ...
تاریخ مخابره: پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶  |  زمان: ۰۰:۰۹ ق.ظ  | شماره خبر: 12848   

۲۶ مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز بعداز سال‌ها تحمل رنج و اسارت مبارک باد

پس از حمله عراق به کویت و گذشت دو سال از قبول قطع‌نامه آتش بس، صدام طی نامه‌ای خطاب به مقام رهبری و رئیس جمهوری وقت، خواستار مذاکرات در جهت آزادی اسرا شد. این در حالی است که مطابق بند ۳ قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل و بر اساس کنوانسیون سوم ژنو مصوب ۱۲ اوت ۱۹۴۹، پس از اتمام جنگ تمام اسرا باید بدون تاخیر به کشور خود بازمی‌گشتند.

۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹، روزی به یاد ماندنی در تاریخ کشورمان است.

در این روز به موازات مکاتباتی که میان صدام‌ رئیس‌جمهوری عراق با مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رئیس‌جمهوری وقت ایران انجام گرفت توافق به عمل آمد تاهمه اسرای دو طرف ظرف مدت کوتاهی مبادله شوند که این مهم با آزادی ومبادله هزار آزاده ایرانی با هزار اسیر عراقی در مرز خانقین آغازشد و پس از آن میهن اسلامی شاهد بازگشت آزادگان سرافرازدر چارچوب اجرای قطعنامه ۵۹۸ بود.
در این مقطع بیش از ۸۰ درصد آزادگان عزیز پس از سال‌ها اسارت در زندان‌ها و اسارتگاه‌های مخوف رژیم بعث عراق و تحمل سختی‌ها و شکنجه‌های بسیار در طول یک ماه به آغوش میهن اسلامی بازگشتند.
آزادگان، با ایمان راسخ انواع شکنجه‌های جسمی و روحی دشمنان را تحمل و در جامعه کوچک اردوگاهی خود الگوی مجاهدان صبور بر پایه تعالیم اسلام را معرفی کردند و از شکنجه‌های مزدوران بعثی هراسی به خود راه ندادند.
آزادگان به صبوری معنای تازه‌ای بخشیدند و با سینه‌های گشاده و روحی بلند، راهی روشن از میان سختی‌ها به سوی آینده و امید به تغییر را گشودند و آزاده نامیده شدند.
دراین روزانتظار میلیون‌ها ایرانی نیز به پایان آمد و شکیبایی مادران، پدران، همسران و فرزندان آزاد مردان صبور به بار نشست و سال‌های نگرانی به روزهای پرشکوه دیدار متصل شد و وعده الهی «…. وبشرالصابرین» تحقق یافت.
ضمن گرامیداشت یادوخاطره شهداء و آروزی صحت وسلامتی برای مردان مردی که جراحت شکنجه هایشان همچنان نمایان است ، ورود این دلاوران عرصه جنگ و دفاع و شکنجه به خاک وطن در این روز را گرامی میداریم و دست بوس یکایک غیور مردان ایران اسلامی خواهیم بود
آزادگانی که اسوه‌های پایداری لقب گرفتند همچنان بعد از گذشت سه دهه آلام شکنجه بعثی ها را تحمل میکنند و در عرصه علمی و مدیریتی کشور برای پیشرفت و آبادانی ایران اسلامی حضوری جهادی دارند تا سرفرازی ایران اسلامی را به گوش جهانیان برسانند
روابط عمومی پایگاه خبری تحلیلی دیارزیتون

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.