بهرام قربانپور-اختصاصی دیار زیتون/ بدون شک مطالبه گری حق مسلم همه مردم است. داشتن زندگی آرام، بدون دغدغه، بهبود وضعیت اقتصادی و همچنین آرامش معیشتی از حقوق اولیه افراد می باشد. کشور ما در روزهای اخیر، آبستن حوادثی شد که بوی فتنه می داد به جزء افرادی که از وضعیت اقتصادی، گرانی ...
تاریخ مخابره: دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶  |  زمان: ۱۲:۱۲ ب.ظ  | شماره خبر: 15133   

 

 

 

بهرام قربانپور-اختصاصی دیار زیتون/ بدون شک مطالبه گری حق مسلم همه مردم است. داشتن زندگی آرام، بدون دغدغه، بهبود وضعیت اقتصادی و همچنین آرامش معیشتی از حقوق اولیه افراد می باشد. کشور ما در روزهای اخیر، آبستن حوادثی شد که بوی فتنه می داد به جزء افرادی که از وضعیت اقتصادی، گرانی و معیشت و همچنین کلاهبرداری ها و اختلاص های نجومی اعتراض داشتند، عده ای افراد نابخرد و فریب خورده، از آب گل آلود ماهی گرفته و فضای سالم اعتراضات را به سمت آشوب های خیابانی و اغتشاش کشاندند. افرادی که بعضاً دست نشانده معاند بوده و مستقیم از سیستم های جاسوسی بیگانگان خط می گرفتند. اما مردم همیشه در صحنه ایران که فتنه ۸۸ را با موفقیت پشت سر گذاشته بودند با تکیه بر تجربه پیشین، از این آزمون هم سربلند بیرون آمدند، اما آن چیزی که در میان این شلوغی ها گم شد، «مطالبه» مردم بود. در این گزارش تلاش شده تحولات اخیر کشور را به صورت میدانی و کارشناسانه مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

 

 

* وجود فساد و تبعیض بسیار آزار دهنده است

 

غلامرضا دولتی کارشناس مسائل سیاسی در خصوص تحولات اخیر کشور می گوید: اجازه میخواهم برای فهم بهتر شرایط امروز جامعه مان برشی از تاریخ انقلاب را برای درک بهتر  به تصویر بکشم؛ اوائل دهه ۷۰در دولت سارندگی مرحوم رفسنجانی و با اعمال سیاستهای تعدیل اقتصادی، فشار اقتصادی ناشی از اعمال سیاستهای پیشنهادی بانک جهانی بر مردم آنچنان شد که مردم در چند شهر از جمله ورامین و مشهد و… به خیابانها آمدند و به وضعیت بد اقتصادی که موجب فشار بر خانواده ها شده بود تظاهرات کردند جالب اینکه بسیاری از اعضای دولت فعلی در آن دولت هم حضور داشتند و نکته جالبتر آنکه در آن زمان هم موضوع دفاتر یا شرکتهای مضاربه ای که پول مردم را بعنوان سپرده جمع اوری میکرد تا سودهای کلان بدهد مساله ساز شد و اتفاقا با زحمت و سختی مساله حل شد.

وی ادامه داد: دو موضوع را از این جهت عرض کردم که یادآوری کرده باشیم که گوئی مسائل تکرار میشوند و دولتها متاسفانه راه خود را میروند. البته سخنم به این معنا نیست که شرایط دقیقا شبیه دهه ۶۰ و۷۰ است، تفاوتهایی وجود دارد؛ در نحوه اعتراضات، تجربه مردم و نظام و گسترش شبکه پیام رسانی و….

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه متاسفانه جنس مشکل در دو مقطع زمانی یکی است، گفت: در کنار مشکلاتی نظیر بیکاری و رکود حاکم بر زندگی بویژه برای طبقات محروم و مستضعف، مشکلات بازنشستگان و… آنچه به لحاظ روحی آزار دهنده بوده و نمک بر زخم مردم است وجود فساد و تبعیض است، فاصله دریافتها در بین آحاد حقوق بگیر آنچنان بالاست که میتوان از آن به شکاف و بی عدالتی نام برد، گسترش فساد مالی و اختلاس تحمل مشکلات مالی را بر مردم سخت تر میکند، به وضوح برخی از منسوبان به رجال سیاسی خود را ژن برتر میدانند و برخی نجومی بگیران ذخیره انقلاب نامیده میشوند و بزرگترین اختلاس سیستم بانکی با عنوان وام معوق تخفیف داده میشود در این شرایط است که بخشی از مردم به حق معترض میشوند و برای احقاق حق خود راهی جز بلند کردن فریاد خود نمی بینند. مردمی که چند ماه قبل در انتخابات شرکت کرده و قطعا در دایره و درون نظام تحلیل میشوند اما وقتی با وعده های محقق نشده و عدم مسولیت پذیری آقایان مواجه میشوند باید چکار کنند جز آنکه مطالبه گری کنند؟

دولتی تصریح کرد: مطالبه گری و انتقاد و اعتراض در قانون اساسی ما کاملا پذیرفته شده و حتی اجتماعات اعتراضی هم به شرط آنکه مخل به مبانی نباشد و مسلحانه نباشد، پذیرفته شده که البته راهکار دارد و باید قانون رعایت شود.

وی یادآور شد: در قانون امر به معروف ونهی از منکر هم که واقعا یک قانون مظلومی هست و بزرگترین مظلومیت این اصل اسلامی و البته این قانون این است که عموما این اصل به برخورد با برخی مظاهر از جمله بدحجابی فهمیده و منحصر میشود در حالیکه در همین قانون بر حق اعتراض و تجمع افراد حقیقی و تشکلهای مردم نهاد در اعتراض به عملکرد قوای سه گانه و نهادها تاکید شده و راهکار صدور مجوز برای اعتراض هم پیش بینی شده است، اینها ظرفیتهای قانونی کشور برای انتقاد و مطالبه گری است و گنجاندن این حق در قانون امر به معروف و نهی از منکر حکایت از اسلامی بودن و مشروعیت الهی حق انتقاد به مسولان است. لذا مطالبات مردم در تجمعاتی که داشتند کاملا به حق بوده و اتفاقا باید همه مطالبه گر باشیم.

این کارشناس مسائل سیاسی اذعن کرد: اصلا قابل قبول نیست که یک مسئول عالی رتبه دولتی دارایی اش هزاران میلیارد تومان باشد و یک شهروند برای نان شبش محتاج باشد، حتی اگر آن مسئول درامدش از راه حلال هم باشد توان فهم و درک درد فقر فقرا و حرمان محرومان را نخواهد داشت.

دولتی اضافه کرد: واقعا مردم چه مطالباتی داشتند و دارند؟ مردم میگویند آقایان مسئول در مجلس، دولت و قوه قضاییه چرا نظارت نکردید و یک موسسه آمد و سرمایه مردم را گرفت و مشکل درست شد و حالا میفرمایید که اصلا مجوز نداشته اند! مردم میگویند چرا واردات بی رویه کالای خارجی، تولید داخلی را ضعیف و نحیف و نرار کرده و بسیاری از شرکتها تعطیل شده اند؟ مردم میگویند چرا برای جوانهای بیکارمان فکری نمیشود؟ مگر مطابق برنامه ۵ساله در دست اجرا قرار نبود سالی یک میلیون شغل ایجاد شود؟

وی اضافه کرد: مردم انتظار دارند به همان سرعتی که مفاسد کشف و اعلام میشود در برخورد با مفسدان قاطعیت و تعجیل صورت گیرد و البته همه انتظارات به حق است.

این کاشناس مساائل سیاسی – اجتماعی معتقد است؛ مردم معترض تا قبل از ورود آشوبگران به صحنه، نه تخریب گری کردند و نه شعارهای ساختار شکن دادند این نوع رفتار، اعتراض به حق است که دولت باید پاسخگویش باشد نه آنکه همه چیز را گل وبلبل ببیند و مثلا بگویند وضع اقتصادی ما خوب است! اگر وضع اقتصادی آنچنان که میگویید خوب است چرا برخی از مردم تحملشان تمام شده و به خیابان آمده اند؟ دولت باید متعهدانه تر و مسولیت پذیر عمل کند همچنانکه انتظار میرود مجلس بصورت قوی تر ورود کند.

دولتی یادآور شد: برخی از دلسوران از قبل هشدار میدادند که به فریاد و اعتراضات مردم برسید تا دشمنان این ملت بر موج خواسته های به حق ملت سوار نشوند.که متاسفانه آنچنان که باید اقدام نشد و فرصتی برای ضد انقلاب تابلو دار فراهم شد تا از بستر اعتراضات به حق مردم یک شورش و آشوب را علیه مردم وکشور رقم بزند.

وی ادامه داد: آشوبگران میدانی را با توجه به نوع رفتار و شعارها میتوان ترکیبی از سلطنت طلبها، منافقین خلق، برخی لمپن های ضد دین مثل گروهک ری استارت و حسب تجربه میتوان برخی جوانهای فریب خورده را هم جزء عوامل میدانی دانست.

این کاشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه قطعا این  شورش در خارج از کشور طراحی شده و مثلث شوم آمریکا/رژیم صهیونیستی/رژیم سعودی عربستان از حامیان این شورش هستند، گفت: همان محور غربی/عربی/عبری که خود را درتقابل با محور مقاومت با محوریت ایران بزرگ در عرصه هایی مثل داعش در عراق، سوریه، یمن، ماجرای لبنان و اخیرا همه پرسی استقلال کردستان عراق شکست خورده میبیند و نقشه های خود ضد ملتهای منطقه و البته ملت بزرگ ایران را نقش بر آب میبیند و برای انتقام میخواهد جنگ را به داخل ایران بکشاند لذا ملاحظه میکنید که شعارها و رفتارهای شورشیها از همان روز اول تند و خشن است، به مقدسات اهانت میکند، مسجدسوزی میکند و پرچم کشور را به زیر میکشد و میسوزاند به تصاویرشهدا اهانت میکند و دشمن می آید و به صراحت از اینها حمایت میکند و …. و این رفتارها برای هیچ ایرانی غیرتمندی قابل تحمل نیست حتی آن بازنشسته محترمی که چندماه حقوق نگرفته یا آن سپرده گزار عزیزی که همه زندگی اش را در فلان موسسه گذاشته و دستش خالی است یا آن جوان غیرتمندی که بیکار است برای همین میبینید که مردم معترض خیلی سریع صف خود را از اینها جدا کردند برای همین نمیتوانم این حرکت را فتنه به معنای آمیخته شدن حق وباطل بدانم زیرا مطلب به طرز واضحی آشکاربود، تقابل دشمنان ملت ایران با ملت ایران البته در یک نزاع نیابتی و برای همین عنوان شورش و آشوب برای این حرکت ضد ملی و اسلامی مناسبتر است.  و طبیعی است که وقتی حقیقت موضوع برای مردم آشکار شد، مردم اصلا تحمل نکردند، حضور حماسی مردم در میدان دفاع از هویت و آرمان و انقلاب خودشان در واقع آبی بر آتش شورشها بود، حضوری که طی روزهای متوالی بعد از آشوبها ادامه یافت و برای حدود یک هفته کشور را به محلی برای  وحدت و همدلی پیرامون نفی دشمن بدل کرد.

دولتی اضافه کرد: مردم ما، هم غیرت اسلامی وانقلابی دارند و هم، عرق ملی شان را طی چند روز گذشته نشان دادند و یک بار دیگر از تمامیت نظام و ارکان آن حمایت کردند اما واقع مطلب آن است که همین مردم، هم گلایه مند هستند و هم مطالباتی دارند، دولت مسئول برنامه و بودجه کشور است، مجلس دستگاه ناظر بر دولت است و قوه قضاییه مسئول برخورد با مفاسد، مردم انتظار دارند که حرکت مسئولین برای بهبود اوضاع اقتصادی را ببینند و لمس کنند. انکار مشکل، مشکلات بعدی را درست میکند، اگر دولت تجمعات را به رقبای انتخاباتی خود نسبت دهد که متاسفانه در کلام برخی دولتمردان شنیده شده،  در واقع خود را از دیدن یک واقعیت محروم کرده است.

وی تصریح کرد: شاید لازم باشد دولت کابینه را ترمیم کند و بجای وزرای ضعیف و کم کار، از وزیران جوان و با انگیزه و فعال استفاده کند و در برنامه های اقتصادی خود تجدید نظر کند، تکیه بر توان داخلی به جای نگاه به خارج و نپرداختن به حاشیه ها را باید بخشی از راهکار حل  مشکل و تقویت اعتماد بین مردم و دولت دانست.

* مسئولین به مشکلات مردم خوب گوش نکردند

 

 

منوچهر عزیزی شهروند رودباری با اشاره به برخی اعتراضات و آشوب گری ها، اظهار کرد: مطالبه گری های به حق مردم در حوزه های مختلف می بایست از اغتشاش گری برخی مخالف نظام تفکیک شود.

وی با بیان اینکه مسئولین به مشکلات مردم خوب گوش نکردند، گفت: بیکاری، گرانی، اختلاس، کلاهبرداری های موسسات مالی و اعتباری از جمله نگرانی های مردم بود که سبب اعتراض آنها شد، اما در کنار این اعتراضات به حق، عده ای نا به حق اقدام به تخریب و آشوب گری های خیابانی کردند.

این شهروند رودباری با بیان اینکه یک ایرانی دلسوز و وفادار به نظام اگر در سخت ترین شرایط اقتصادی و معیشتی قرار بگیرد اصالت و هویتش را فراموش نمی کند، اظهار کرد: مردم ما هر چه قدر در تنگنای اقتصادی قرار داشته باشند، اما هرگز به نظام، انقلاب و رهبرشان پشت نمی کنند.

عزیزی، روشنگری و آگاهی بخشی نسبت به مسئله «نفوذ» را از نیازهای اصلی جامعه دانست و بیان کرد: مردم باید از دسیسه های اشکار و نهان دشمنان داخلی و خارجی آگاه باشند.

به گفته وی، حضور حماسی مردم در پاسخگویی به اغتشاشات و آشوبگری ها نشانه بصیرت و بیشن و همچنین وفادارای آنها به نظام است.

* مردم نسبت بیکاری و معیشت گله مندند/ دشمن برای به آتش کشیدن سطل آشغال در داخل کشور، با تمام قوا وارد می شود

 

 

مازیار درکه یکی از فعالین رسانه ای با بیان اینکه اعتراضات اخیر مردم از  بی مسئولیتی و عدم توجه مسئولین به مسائل اقتصادی و معیشتی نشات گرفته، گفت: تصویب لایحه بودجه، اعلام حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر و اعلام افزایش ناچیز حقوق ها از یک سو و گرانی برخی اجناس مثل تخم مرغ، افزایش قیمت دلار و زمزمه های افزایش قیمت بنزین از سوی دیگر دست به دست هم داد تا کشور آبستن حوادث اعتراضی شود.

وی با اشاره به اعلام انتقادپذیری رئیس جمهوری، به سکوت مسئولین در قبال برخی اتفاقات اولیه در اصفهان اشاره و اذعان کرد: سکوت مسئولین در قبال، اعتراضات برخی افراد در اصفهان که با شعارهای زننده و ضدانقلابی توام بود، جای تامل بود.

این کارشناس حقوقی و فعال رسانه ای با بیان اینکه اغتشاشات و آشوب گری های اخیر بواسط کانال «آمدنیوز» و امثال کانال های معاند از سوی دشمن هدایت می شد، اظهار کرد: انعکاس رسانه ای گسترده، القای اخبار کذب و نادرست و همچنین ایجاد شور ضد انقلابی کانال های معاند سبب التهاب در فضای کشور شد.

درکه با بیان اینکه مردم نسبت بیکاری و معیشت گله مندند، به دغدغه های اقتصادی و معیشتی مقام معظم رهبری اشاره و خاطرشنان کرد: نامگذاری چندین سال متوالی با محتوای اقتصادی و تبیین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری نشان دهنده دغدغه مند بودن ایشان در این راستا می باشد.

وی با بیان اینکه نبود سواد رسانه ای در جامعه سبب وارونه جلوه دادن اعتراضات به نفع دشمن شد، گفت: اعتراضاتی که برای گرانی، معیشت و اقتصاد بود به شعارهای ساختارشکنانه و ضدانقلابی کشیده شد.

این فعال رسانه ای با بیان اینکه پیروزی جبهه مقاومت و همچنین حل و فصل موضوع کردستان و بسیاری از موفقیت های جهان اسلام در سکوت خبری ماند، اظهار کرد: دشمن با دیدن این موفقیت از سوی ایران، می خواست با حربه «وضعیت اقتصادی»، جنگ را به داخل کشور بکشاند که به حمد خدا و با حضور مردم ناکام ماند.

درکه، نبود سواد رسانه ای را یکی از دلایل اصلی دامن زدن اغتشاشات اخیر دانست و بیان کرد: اگر مردم ما در خصوص اخباری که از کانال های معاند دریافت می کردند، کمی دقت و تیز بینی بخرج می دادند جلوی بسیاری از توطئه ها گرفته می شد.

وی با بیان اینکه فضای مجازی حالت کاپیتولاسیون برای ما تبدیل شده، اذعان کرد: وقتی شبکه مجازی داخلی قوی نداشته باشیم حجم عظیمی از مردم به فضاهای مجازی دشمن گرایش پیدا می کنند و این مهم سبب بروز مشکلات میشود.

این کارشناس حقوقی معتقد است؛ دشمن برای به آتش کشیدن سطل آشغال در داخل کشور، با تمام قوا وارد می شود، حال فرض کنید در اغتشاشات اخیر، پرچم، قرآن و مسجد را آتش زدند و به مقدسات توهین کردند، طبیعتاً دشمن از این آب گل آلود بهترین بهره را برد.

* مسئولین باید پاسخ گوی مطالبات مردم باشند

حداد یکی دیگر از شهروندان رودباری با اشاره به مشکلات اقتصادی و معیشت جامعه، اظهار کرد: بیکاری  اصلی ترین درد جامعه است و سبب گله مندی مردم شده است.

وی با بیان اینکه وظایف نمایندگان قانونگذاری است، گفت: نمایندگان باید قانونی را در مجلس وضع کنند که در راستای حل مشکلات مردم باشد.

این شهروند رودباری معتقد است؛ وقتی فرد بعد از چندین سال انتظار و وعده وعید مسئولین، نتواند به شغل مورد نیازش دست پیدا کند، به ناچار خیابان می ریزد.

حداد با بیان اینکه اعتراضات اخیر انباشته شده دردهای گذشته است، گفت: در این چهار دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی، مسئولین بجای رفع مشکلات بویژه بیکاری، فقط آمار و ارقام غیرواقعی می دهند.

وی ادامه داد: جوانان امروز اکثراً تحصیل کرده و با سواد هستند و داشتن شغل مناسب، مطالبه حداقلی آنهاست.

این شهروند رودباری، ایجاد عدالت اجتماعی و اعتدال در حقوق و مزایا را از دیگر خواسته مردم دانست و بیان کرد: معیشت، اقتصاد و اشتغال مردم باید تامین شود.

حداد با بیان اینکه مسئولین باید پاسخ گوی مطالبات مردم باشند، گفت: اینکه گفته می شود، نماینده یک شهرستان باید آسفال کند، یا شغل ایجاد کند، باب غلطی است که زا گذشته بوده، کار اصلی نماینده قانونگذاری است. از سوی دیگر نمایندگان برای جلب آرای مردم به ناچار وعده وعید می دهند، لذا نباید وعده وعیدهایشان را فراموش کنند.

به گفته وی، نماینده باید ناظر بر عملکرد دستگاه اجرایی باشد.

این شهروند رودباری با اشاره به اعتراضات اخیر، اظهار کرد: دولت برای جلوگیری از ناآرامی ها و همچنین جلب رضایت مردم باید چاره ای اساسی برای اشتغال بیاندیشد.

حداد یادآور شد: مردم نظام و رهبری شان را دوست دارند فقط از وضعیت موجود گله مند هستند.

وی اضافه کرد: با آشوب گری ها و اغتشاشات فقط بهانه دست دشمن داده می شود، مسئولین بجای سکوت، دنبال چاره برای احیای اشتغال و تقویت معیشت باشد.

 

 

 

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.