رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رودبار خبر داد:
      بهرام قربانپور- اختصاصی دیار زیتون/درختان شاهرگ حیات بشر هستند و ریه های تنفسی ما به ریه های تنفسی درختان وابسته است. اگر درختان حذف شوند، بدون شک، انسان و تمام موجودات حذف خواهند شد، لذا برای حفظ و حراست منابع طبیعی، جنگل ها و مراتع همه باید بسیج شوند. شهرستان رودبار با ...
تاریخ مخابره: یکشنبه 4 مارس 2018  |  زمان: 12:12 ب.ظ  | شماره خبر: 15682   

 

 

 

بهرام قربانپور- اختصاصی دیار زیتون/درختان شاهرگ حیات بشر هستند و ریه های تنفسی ما به ریه های تنفسی درختان وابسته است. اگر درختان حذف شوند، بدون شک، انسان و تمام موجودات حذف خواهند شد، لذا برای حفظ و حراست منابع طبیعی، جنگل ها و مراتع همه باید بسیج شوند. شهرستان رودبار با توجه به وسعت و پراکندگی، دارای مناطق زیبا، بکر و کم نظیر طبیعی می باشد که این شهرستان را نسبت به سایر شهرستان ها متمایز کرده است. جنگل های زیبا، دشت های کم نظیر و مراتع چشم نواز، همه چیز گواه خلقت شگفتی های خداوند است. اگر می خواهید همه نواحی ایران را ببینید، پیشنهاد می کنیم بیایید «شهرستان رودبار» را ببینید، چرا که این شهرستان به تنهایی، ایرانی کوچک است. در ادامه همزمان با هفته درختکاری و منابع طبیعی فرصت را مغتنم شمرده و با مهندس علی امیدی رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رودبار به گفتگو نشستیم که ضمن معرفی، گفتگویمان را با وی می خوانید.

علی امیدی کارشناس ارشد جنگلداری و دانشجوی دکترای مدیریت و برنامه ریزی منابع طبیعی دانشگاه گیلان بوده و دارای ۲۰ سال سابقه خدمتی در سمت های مختلف منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان می باشد. وی به مدت پنج سال بعنوان رئیس منابع طبیعی شهرستان های شفت و ماسال بوده و قبلا به مدت پنج سال بعنوان ناظر طرح های جنگلداری در شهرستان رودبار خدمت کرده است. عضویت هسته نظارت ارزشیابی اداره کل، عضویت کمیسیون فنی، عضویت پایگاه مقاومت بسیج اداره کل، عضویت کمیسیون نظام پیشنهادات و کارشناسی برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه منابع طبیعی استان و استادمشاور پایان نامه های دانشجویی مقطع کارشناسی ارشد در کارنامه وی دیده می شود.

 

 

در ابتدای گفتگو به صورت مختصر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رودبار را معرفی کنید.

شهرستان رودبار دارای حدود ۲۲۰ هزار هکتار منابع طبیعی، ۸۳ هزار هکتار عرصه های جنگلی و ۷۹ هزار هکتار عرصه مرتعی می باشد. رودبار بعد از شهرستان تالش بیشترین اراضی منابع طبیعی استان گیلان را به خود اختصاص داده است. شرایط اقلیمی، تنوع آب و هوایی و همچنین ظرفیت چهارفصلی بودن شهرستان، رودبار را به ایرانی کوچک تبدیل کرده است. تنوع گیاهی شهرستان بسیار منحصر به فرد بوده و این مهم رودبار را از سایر شهرستان ها متمایز کرده است. شمال رودبار جنگل های انبوه و جنوب این شهرستان پهناور را جنگل های منحصر به فرد اُرس در برگرفته است.

چه برنامه هایی را در آینده برای منابع طبیعی شهرستان دارید؟

حفاظت از منابع طبیعی و آبخیزداری از جمله وظایف مهم این اداره بوده که تلاش می کنیم در این راستا موثر و موفق ظاهر شویم. ادامه پیگیری و اجرای طرح سیل گیر حوزه آبخیزداری علی آباد، خدمات دهی به دامداران، پاسخگویی به استعلامات وارده از سوی واحدها و نهادها، نظارت و بازرسی در راستای حفظ منابع طبیعی، جنگلداری و همچنین گسترش طرح نهالکاری از جمله برنامه های این اداره خواهد بود. کنترل محموله های چوبی در این شهرستان نقش بسیار مهمی را در مورد مقابله با قاچاق چوب در استان ایفا می کند.

عملکرد یکساله منابع طبیعی شهرستان رودبار را تشریح کنید.

خوشبختانه اقدامات ارزشمندی توسط این اداره صورت گرفته است. در دی ماه سالجاری بیش از ۳۵ فقره آتش سوزی در شهرستان صورت گرفته که همه موارد در کمتر از ۲۴ ساعت با حضور مستمر مامورین جنگل بانی، نیروهای آتش نشانی،  بسیج و همچنین پیگیری های معاون محترم فرماندار و بخشداران حریق مهار شدند.

با حضور به موقع در عرصه های جنگلی و همچنین تعریف ایستگاه های ایست و بازرسی در مناطق حساس (دیزکوه) به منظور کنترل و نظارت خودروهای حمل چوب، تلاش شده تا درصد قاچاق چوب در شهرستان را کاهش دهیم و در این راستا در یک ماه گذشته موفق به کشف ۱۱۵ اصله الوار و ضبط آنها شویم. رفع تصرفات اراضی ملی و منابع طبیعی یکی دیگر از اقداماتی است که با کمک دادستان و رئیس دادگستری شهرستان صورت می گیرد و با افرادی که اقدام به تصرفات غیر مجاز کرده باشند، به شدت برخورد می شود و این مهم برای افرادی غیر بومی بسیار شدیدتر است.  در خصوص واگذاری اراضی ملی جهت اجرای طرح های کشاورزی و باغداری، از سوی منابع طبیغی اعلام وضعیت شده است و در این حوزه آمادگی کامل داریم.

واگذاری طرح غیرچوبی آغوزبن، از دیگر اقدامات می باشد که مجری طرح موظف است در کنار بهره برداری از منابع بادی و تولید برق، تعهدات احیایی و حفاظتی جنگلداری آغوزبن را اجرا نماید. نظارت بر معادن و اراضی واگذار شده از دیگر برنامه های ما است که به صورت جدی دنبال خواهد شد. تقویت طرح جنگل کاری نیز از دیگر برنامه ها خواهد بود که به تحقق این موضوع اعتقاد دارم. بازسازی نهالکاری های گذشته و ادامه نهالکاری در سطح ۲۰۰۰ هکتار جنگل کاری های شهرستان از دیگر رویکردهای ما در تقویت جنگلداری است. تقویت صنعت اکوتوریسم یکی دیگر از برنامه های اصلی بنده می باشد که در شهرستان این موضوع مورد غفلت وقع شده بود.  جنگلکاری نقشه ایران از دیگر اقدامات است که در سالجاری مجدداً اجرا می شود. جنگلکاری محدوده آزادراه از دیگر برنامه های بنده می باشد، بنا داریم با جنگلکاری در محور آزاداراه، چشم اندازهای خوبی را برای مسافرین و گردشگران خلق کنیم.

در خصوص «اکوتوریسم» چه طرح هایی در دست اجرا دارید؟

طرح تله کابین درفک یکی از طرح ها می باشد که در این راستا دنبال سرمایه گذار هستیم. این طرح در خاورمیانه منحصربه فرد است با اجرای طرح تله کابین درفک، شهرستان رودبار در حوزه گردشگری رونق چشمگیری خواهد کرد. این طرح در حدفاصل شیرکوه تا درفک اجرا می شود طرح گردشگری شهران، طرح پارک جنگلی بین راهی دولت آباد و طرح پارک جنگلی هرکیان از جمله طرح هایی است که پیگیری و در آینده نزدیک به مرحله اجرا می رسد.

نقش مردم را در راستای حفظ منابع طبیعی چگونه ارزیابی می کنید؟

مردم شهرستان رودبار عاشق طبیعت و منابع طبیعی هستند و در حفظ و حراست از این منابع از هیچ کوششی دریغ نکرده و نمی کنند و این مهم در گزارش هایی که از سوی مردم علیه تخلفات برخی افراد سودجو به ما داده می شود، به وضوح دیده می شود.

باید تلاش کنیم فرهنگ طبیعت دوستی را بین مردم فراگیر کنیم و در این راستا دنبال طرح های مشارکتی جهت حفظ منابع طبیعی هستیم تا نقش مردم را پررنگ تر کنیم.  از مردم انتظار داریم همانند گذشته منابع طبیعی را در راستای تحقق اهدافش، پشتیبانی کنند. بخشی از کارها نظیر برداشت معادن و واگذاری اراضی بریا کارهای غیر کشاورزی را به منابع طبیعی نسبت می دهند، در حالی که این مسائل در حوزه فعالیت منابع طبیعی نیست، به موجب قانون فقط اعلام وضعیت عرصه های طبیعی بر عهده این نهاد است.

ضمن تبریک هفته درختکاری و منابع طبیعی، چه برنامه هایی در این هفته مد نظر دارید؟

بنده هم هفته درختکاری و منابع طبیعی را به همه دلسوزان طبیعت تبریک عرض می کنم. ضمن اجرای برخی برنامه جانبی در نظر داریم ۳۰هزار اصله نهال در سطح شهرستان توزیع کنیم. پیشنهاد می کنم برای تزئین سفره هفت سین نوروزی بجای سبزه از نهال استفاده شود، چرا که ضمن صرفه جویی از گندم، یک درخت به طبیعت اضافه می شود.

صحبت پایانی؛

در پایان ضمن تقدیر از مردم به پاس همراهی و همکاری شان جهت حفظ و حراست از منابع طبیعی، از تلاش های فرماندار، نماینده، ائمه جمعه، رئیس دادگستری،  دادستان، اعضای شورای تامین، معاونین فرمانداری، بخشداران، شهرداران و همه مسئولین دستگاه ها و نهادها تقدیر و تشکر می کنم. همچنین همگان را به شرکت در نهالکاری در آستانه سال جدید دعوت می نمایم.

 

 

 

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.