سرهنگ فلاح فرمانده سپاه شهرستان رودبار:
      اختصاصی دیار زیتون-بهرام قربانپور مقدمه: تنها چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال ۵۷ بود که حضرت امام خمینی (ره) در دوم اردیبهشت سال ۵۸ رسماً فرمان تشکیل سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی را صادر کردند. در آن زمان اما شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد این سازمان نوپا که ...
تاریخ مخابره: شنبه 5 می 2018  |  زمان: 08:44 ق.ظ  | شماره خبر: 16685   

 

 

 

اختصاصی دیار زیتون-بهرام قربانپور مقدمه: تنها چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال ۵۷ بود که حضرت امام خمینی (ره) در دوم اردیبهشت سال ۵۸ رسماً فرمان تشکیل سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی را صادر کردند. در آن زمان اما شاید هیچ کس فکر نمی‌کرد این سازمان نوپا که برای حفاظت از انقلاب اسلامی به وجود آمده است، در مدت‌زمان کوتاهی تنها چند سال پس از تأسیسش بتواند در مقابل انواع تهدیدات پیچیده داخلی و خارجی علیه نظام اسلامی ایستادگی و با آنها مقابله کند.سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز بعنوان یک نیروی نظامی، نه تنها در عرصه نظامی، بلکه در عرصه مهم و سرنوشت ساز دیگری چون اقتصادی، فرهنگی، سازندگی و… قدم های ارزشمندی برداشته و توانسته بعنوان پشتوانه و حامی مستحکم برای انقلاب اسلامی باشد. به مناسب تاسیس سپاه پاسداران و روز پاسدار با سرهنگ پاسدار جاوید فلاح فرمانده سپاه شهرستان رودبار به گفتگو نشستیم که ماحصل این گفتگو را می خوانید.

 

فلسفه تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه بوده است؟

ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و گرامیداشت سالروز تاسیس سپاه پاسداران و روز پاسدار، عرض کنم؛ سپاه پاسداران در دوم اردیبهشت ۵۸ به فرمان تاریخی حضرت امام (ره) شکل گرفت، سپاه پاسداران در اصل با شکل گیری انقلاب رویش پیدا کرده است. سپاه پاسداران همانطور که از نامش بر می آید، پاسدار، حافظ و نگهبان انقلاب اسلامی است. سپاه پاسداران یک نیروی مردمی و با تفکر الهی و کربلایی بوده و در کنار انقلاب، ضمن کمک رسانی، در راستای نشر و گسترش ارزش های انقلاب اسلامی قدم بر می دارد. یکی از اصلی ترین فلسفله وجودی سپاه پاسداران؛ نشر، پرورش و گسترش انقلاب اسلامی به تمام دنیاست. سپاه پاسداران حافظ انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن بوده و تمام تلاشش را در کنار دیگر نهادها به کار گرفته است.

آیا سپاه پاسداران صرفاً یک واحد نظامی است؟ عده ای معتقد هستند که سپاه بعنوان یک واحد نظامی، نباید در دیگر عرصه ها ورود کند، در این خصوص توضیح می دهید.

در پاسخ به سوال اول شما؛ سپاه پاسداران صرفاً یک واحد نظامی صرف نیست بلکه بر حسب نیاز انقلاب اسلامی می تواند در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… وارد شود.  سپاه پاسداران نه تنها یک واحد نظامی صرف نیست، از سوی دیگر یک واحد فرهنگی صرف هم نیست و یا یک واحد اقتصادی صرف هم نیست، سپاه بعنوان ستون انقلاب، زمانی احساس کرد که انقلاب در عرصه های مختلف دچار مشکل شده، به کمک انقلاب آمده و خود را همانند ستون محکمی زیر فشارها قرار داده تا انقلاب پویا و زنده بماند. سپاه پاسداران زاییده انقلاب اسلامی است و در کنار سایر نهادهای نظامی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و… به دفاع و پاسداری از ارزش های انقلاب در بُعدهای مختلف می پردازد. سپاه پاسداران مفتخر است که در حوزه مردم یاری، کمک به محرومین، اقتصاد مقاومتی، دفاع از حریم ولایت، سازندگی، مسکن محرومین، مسائل صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی قدم بر می دارد. روشنگری سیاسی یکی از مهمترین اقدامات سپاه پاسداران اسلامی است، که سبب بیدار شدن برخی خواص، افراد و سیاسیونی که خود را به خواب زدند، می شود.

پاسدار نمی تواند تک بُعدی عمل کند، یک پاسدار باید در عرصه های مختلف حضور فعال داشته باشد. نشاط و شادابی پاسداران در عرصه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و… نشان دهنده پویایی و دلزندگی انقلاب اسلامی است.  هر جایی که انقلاب دچار چالش و خمودگی شده، سپاه پاسداران خود را مکلف دانسته تا از حریم ولایت و انقلاب پاسداری کند.

همانطور که اشاره کردید روشنگری سیاسی یکی از محورهای مهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است، در این خصوص توضیح می دهید.

بر خلاف برخی اندیشه ها و خواص که معتقدند، سپاه سیاسی وجناحی عمل می کند، عرض کنم، سپاه سیاسی کار و سیاسی باز نیست ولی سیاست را به خوبی می شناسد. معتقدم دین از سیاست جدا نیست و درکنار توجه به دین باید به سیاست هم توجه نمود. سپاه دنبال حزب گرایی و بازی های جناحی نیست. به قول فرمایش مقام معظم رهبری؛«انقلابی و غیر انقلابی» موضوع مطروحه جامعه است نه حزب گرایی.

سپاه تلاش می کند در راستای منویات مقام معظم رهبری؛ فرضیه قبیله گرایی، حزب گرایی و جناح بازی را در جامعه از بین ببرد.

سپاه پاسداران امروز چه اهداف و برنامه هایی را دنبال می کند؟

عمق بخشی داخلی، زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت با برگزاری یادواره های شهدا، ساخت مسکن محرومین و تاکید به محرومیت زدایی، توجه به مستضعفین، پیگیری ایجاد عدالت اجتماعی، عدالت فرهنگی، عدالت اقتصادی و.. از مهمترین برنامه های محوری سپاه پاسداران است. اقتدارآفرینی یکی دیگر از رویکردهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. سپاه تلاش می کند در کنار دیگر نیروهای نظامی و دفاعی، بنیه و قدرت نظامی، دفاعی و امنیتی در کشور را ارتقاء ببخشد.

در خصوص فعالیت های سپاه پاسداران در خارج از مرزها برای خوانندگان بگویید.

انقلاب اسلامی حد و مرز ندارد و به تمام دنیا در حال صدور است، لذا سپاه بعنوان پاسدار انقلاب اسلامی، در آن سوی مرزها از این شجره طیبه حفاظت و حراست می کند. نه انقلاب، نه نظام، نه کشور و نه سپاه دنبال کشورگشایی نیستند، بلکه مسیر حرکت انقلاب را پیروی نموده و ادامه دهنده مسیر انقلاب اسلامی هستند. از مردم فهیم و انقلابی انتظار می رود بدون توجه به بلندگوهای معاند، با مطالعه دقیق، شفاف و روشن از عملکرد سربازان و خادمین خود، از اهداف انقلابی محور پاسداران و سربازان خود جویا شوند.

سپاه پاسداران در این سالها علیرغم اقدامات ارزشمندی که انجام داده، بارها مورد هجمه برخی خواص قرار گرفته است، دلیل مظان اتهام بودن این نهاد انقلابی چه می تواند باشد؟

همانطور که خلال گفتگو عرض کردم؛ سپاه پاسداران هیچ وقت وارد بازی های سیاسی و جناحی نشده و وابسته به هیچ حزب و گروهی نیست، فقط مورد اتهام و قربانی الفاظ و کلمات قرار گرفته است. افرادی هم که فعالیت های سپاه در بُعدهای مختلف موضع دارند، یا انقلابی نیستند و یا از قانون اساسی چیزی نمی دانند. افراد و نهادهایی که مورد بُغض و کینه دشمن هستند، یقین بدانید این افراد و نهادها در تلاش هستند تا کاری برای مردم انجام دهند و هدف خدمت رسانی دارند.

یکی از شاکله های مهم سپاه پاسداران، شجره طیبه بسیج است، «بسیج» تا چه اندازه می تواند در تعالی بخشی انقلاب اسلامی موثر باشد؟

«بسیج» شکل یافته از مردم است. بسیج در راستای حل مشکلات مردم در هر شرایطی وارد عمل شده، سبب خیر و برکت شده است. اگر تفکر بسیجی در تمام مسئولین، نهادها، ادارات و حتی مردم  نهادینه شود بسیاری از این مشکلات حل می شود. بسیاری از مشکلات فعلی کشور مربوط به داخل است که با ایجاد روحیه بسیجی قابل حل است. یک بسیجی کم توقع و پر کار است و هر مدیر و مسئولی کم توقع و پرکار باشد، تفکر بسیجی دارد، آن مسئولی که بدون نظر گرفتن منافع حزبی، جناحی و قبیله ای به مردم خدمت کند، تفکرش بسیجی است. بسیج برای دوستان، امید و نشاط است و برای دشمنان همانند خاری در چشم است.

«حمایت از کالای ایرانی» به فرموده مقام معظم رهبری بعنوان شعار و سرفصل سال برای مردم و مسئولین نامگذاری شد، برای تحقق این مضوع مهم چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟

در راستای تحقق شعار و نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری؛ آن چیزی که سال ها مورد غفلت واقع شده، عدم توجه و اعتماد به داشته هایمان است. توجه به نیروهای خبره و کارآمد داخلی، که می تواند چرخه تولید، صنعت و اقتصاد را به حرکت در بیاورد. هر زمانی به داشته هایمان ایمان پیدا کردیم یقین داشته باشید در عرصه های تولید، صنعت و اقتصاد موفق خواهیم شد.

سپاه شهرستان رودبار در این سال برنامه های بسیار ارزشمندی در حوزه ها مختلف در دست اجرا دارد که با روحیه جهادی، بکارگیری از از تفکر و اندیشه های بسیجی محور و همچنین حمایت های همیشگی مردم، به منصه ظهور خواهد رسید. معتقدم با همگرایی، همدلی و تعامل بسیاری از گره ها و مشکلات قابل حل است. برای تسهیل در رفع مشکلات و دغدغه های مردم، اختلافات سلیقه ای و تضارب آراء را وارد اذهان عمومی نکنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.