بهرام قربانپور – اختصاصی دیار زیتون / «موسیقی» دنیای پُر رمز و رازی است که دریافتن آن نیاز به درک واقعی دارد. موسیقی اصیل دارای اصالت ویژه است. آموختن این نوع موسیقی بسیار دشوار اما در عین حال شیرین و جذاب است. گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی و تنوع قومی و ...
تاریخ مخابره: یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷  |  زمان: ۱۶:۰۹ ب.ظ  | شماره خبر: 17205   

 

 

 

بهرام قربانپور – اختصاصی دیار زیتون / «موسیقی» دنیای پُر رمز و رازی است که دریافتن آن نیاز به درک واقعی دارد. موسیقی اصیل دارای اصالت ویژه است. آموختن این نوع موسیقی بسیار دشوار اما در عین حال شیرین و جذاب است. گیلان با توجه به شرایط جغرافیایی و تنوع قومی و قبیله ای و همچنین فراوانی لهجه ها و گویش ها و آداب و سنن، در زمینه موسیقی اصیل نیز بسیار غنی و پربار است. موسیقی در گیلان بر گرفته از سرسبزی، شادابی و نشاط درختان، آوازش الهام گرفته زا آواز خوش گنجشک ها و بلبلان است. موسیقی اصیل گیلانی بوی زندگی می دهد. گیلان در زمینه موسیقی با صدور نوابغی چون استاد مرحوم پوررضا، استاد جهاندار و دیگر عزیزان ثابت کرد که می تواند مهد و قطب موسیقی سنتی باشد. ضمن معرفی محمدعلی امیدی یکی از موسیقی دانان شهرستان رودبار، گفتگویمان را با وی می خوانید

محمدعلی امیدی در سال ۱۳۵۲ در روستای خوش آب و هوا و زیبای سیاهرودپشته بخش مرکزی رودبار متولد شد. وی در خانواده ای فرهنگی و علاقه مند به موسیقی پرورش یافت، تا جایی که موسیقی در گوشت و خونش آمیخته شده بود. پدرش با موسیقی دانان گیلانی ارتباط تنگاتنگ و صمیمی داشت و این ارتباط صمیمی سبب شد تا محمدعلی به موسیقی علاقمند شود و در این مسیر گام بردارد. وی از همان ابتدا با عضویت در گروه سرود مدرسه و فعالیت در مراسمات مختلف، در کنار درس و تحصیل، جویای موسیقی شد تا جایی که در دوران دبیرستان بعنوان تک خوان گروه موسیقی فعالیتش را ادامه داد. ذوق، استعداد و علاقه به موسیقی از یک سو و همچنین تلاش و ممارستش از سوی دیگر سبب شد تا وی این مسیر را با اقتدار ادامه دهد.

محمدعلی امیدی زیر نظر اساتید ارزشمندی چون؛ استاد حسن گلپایگانی، استاد مهدی فلاح، استاد علی جهاندار شمامی، استاد اکبر گلپایگانی و استاد جمشید عندلیبی کسب تجربه و دانش نمود.

چطور شد وارد عرصه موسیقی شدید؟

از آنجاییکه پدرم علاقه زیادی به موسیقی اصیل و سنتی داشت و به تبع آن خوانندگان  و موسیقی دانان مشهوری به خانه ما رفت و آمد می کردند و منزل ما در بیشتر اوقات «شبِ موسیقی» بود و این فضای موسیقایی خانه سبب شد تا به سمت موسیقی گرایش پیدا کنم. از دوران راهنمایی و دبیرستان با تشکیل گروه های سرود علاقه مندی ام را به عرصه موسیقی نشان دادم و حتی دوره ای به عنوان تک خوان گروه سرود در دبیرستان فعالیت کردم. بعد از دانشگاه مدتی از موسیقی فاصله گرفتم اما این وقفه سبب نشد تا علاقه ام به موسیقی کم شود.

از چه سالی موسیقی را به صورت حرفه ای دنبال کردید؟

بعد از وقفه ای که بدلیل شرایط مالی و مشغله زیاد پیش آمد، از اردیبهشت سال ۹۰ مجدد با حضور در کلاس «ردیف»، فعالیتم در عرصه موسیقی شکل جدی تری به خود گرفت. کار موسیقی ام را با یکی از شاگردان استاد شجریان به نام استاد مهدی فلاح آغاز کردم. استاد فلاح از هم دوره های استاد مرحوم ایرج بسطامی بود. یک دوره نزد استاد جهاندار شمامی که از افتخارات موسیقی گیلان و شهرستان رودبار است، آموزش دیدم. سال ۹۵ هم زیر نظر استاد حسن گلپایگانی برادر استاد اکبر گلپایگانی (استاد گلپا) آموزش دیدم.

اولین برنامه موسیقی را کجا اجرا کردید؟

اولین برنامه ام را به پیشنهاد استاد گلپایگانی در بهمن ماه سال گذشته در سالن نیاوران اجرا کردم و خوشبختانه استقبال کم نظیری از این برنامه صورت گرفت.

درون مایه موسیقی اصیل چه می باشد؟

موسیقی اصیل فاصله زیادی با موسیقی امروز و یا به قول معروف پاپ دارد. موسیقی اصیل و ایرانی دارای محتوای غنی و برگرفته از مفاهیم بلند و حاوی پیام ها و مضامین ارزشمند است. اگر موسیقی ایرانی و اصیل درست درک شود پر از درس و راز و رمز است. موسیقی اصیل دارای اصالت ویژه بوده و برگرفته از نوحه ها و تعزیه های قدیمی است. تعزیه خوان های و خوانندگان قدیمی نظیر استاد سید رحیم، استاد سید حسین طاهرزاده و استاد تاج اصفهانی، آثارشان آمیخته با موسیقی و تعزیه بود. ریشه موسیقی اصیل و ایرانی را می توان در تعزیه جُست. کسی که می خواهد موسیقی اصیل را دنبال کند باید حداقل۷ الی ۱۰ سال زیر نظر اساتید، شاگردی کند. موسیقی اصیل بر خلاف موسیقی پاپ، هر چه بیشتر شنیده می شود زیباتر جلوه گری می کند. استاد شجریان اسطوره موسیقی ایران ده ها استاد داشته و سال ها وقتش را صرف علم آموزی در زمینه موسیقی نموده است.

دلیل کمرنگ بودن موسیقی اصیل چه می تواند باشد؟ چه راهکاری برای توسعه این موسیقی ارزشمند، پیشنهاد می کنید؟

زمانبر بودن دوره آموزش موسیقی، دشوار بودن آموزش و همچنین وجود مخاطبین خاص سبب شده تا افراد گرایش کمتری به موسیقی اصیل پیدا کنند و عمدتاً جوانان تمایل دارند خیلی زود مطرح شوند و بر روی سِن اجرا کنند اما وسعت و گستردگی موسیقی اصیل، این اجازه را نمی دهد که فرد بتواند در زمان کوتاه روی سِن رفته و اجرای موسیقی اصیل داشته باشد و لذا به سمت موسیقی پاپ سوق پیدا می کنند. عدم شناخت ادوات موسیقی و همچنین عدم پرداختن رسانه ملی به موسیقی و معرفی سازها و ادوات سبب شده تا تمایل به سمت موسیقی اصیل کم شود.  بالا بودن قیمت بلیط کنسرت ها و محافل موسیقی، رغبت افراد به این حوزه را کم می کند و همچنین بالا بودن شهریه کلاس های موسیقی نیز می تواند دلیل دیگر کمرنگ بودن موسیقی اصیل باشد. معتقدم رسانه ملی می تواند با برگزاری برنامه های مختلف، علاقه مندان به موسیقی اصیل را افزایش دهد.

اساتیدی که نزدشان آموزش دیدید؟

خوشبختانه سعادت داشتم در کلاس های استاد مهدی فلاح، استاد علی جهاندار شمامی، استاد حسن گلپایگانی، استاد اکبر گلپایگانی، استاد جمشید عندلیبی و.. حضور پیدا کنم و از این عزیزان چیزهای زیادی اموختم.

چقدر نسبت به استاد جهاندار شناخت دارید؟

استاد جهاندار بدون شک از نوابغ موسیقی گیلان و حتی کشور هستند و در زمینه موسیقی اصیل ایران صاحب نظر بوده و حرفی برای گرفتن دارند. استاد جهاندار هم صدای خوبی دارند و هم در ارائه مطلب، استاد هستند.

برای اجرا در شهرستان ها بویژه رودبار برنامه دارید؟

بله افتخار می کنم که گیلانی و رودباری هستم و امیدوارم اولین برنامه شهرستانی ام را در رودبار اجرا کنم. قرار است با استاد عندلیبی گروه کنسرتی را تشکیل دهیم و در شهرستان ها بویژه رودبار اجرای برنامه داشته باشیم.

همانطور که مستحضرید گیلان و به تبع آن شهرستان رودبار دارای آواها و نغمه های ارزشمند و شنیدنی است، برنامه دارید که شعری با مضمون آواها و نغمه های گیلانی و رودباری بخوانید؟

بله با افتخار/ به خوبی میدانم که گیلان و شهرستان رودبار دارای آواها و نغمه های بسیار زیبا است. حتی استاد صبا در یکی از آثارشان به نام «زرد ملیجه» را از آواها و نغمه های گیلان استفاده کرده است. گیلان دارای اساتید موسیقی بنامی چون استاد ناصر مسعودی، فریدون پوررضا، علی جهاندار و…می باشد، که هر کدام سرمایه های ارزشمند موسیقی استان و کشور هستند.

مشکلات و دغدغه های حوزه موسیقی؟

یکی از مشکلات می تواند نبود امکانات زیرساختی نظیر مکان اجرای کنسرت در شهرستان بویژه شهرستان رودبار باشد. بسیاری از موسیقی دانان کارهای خوبی برای ارائه دارند اما مکانی برای ارائه اثر نمی یابند و این مهم کمی سبب دلسردی اهالی موسیقی شده است. وجود مافیای موسیقی در کشور را نباید کتمان کرد.  افرادی در راس امور  دیده می شوند و با استفاده ارتبااطات در محافل حضور پیدا می کنند که اصلاً مورد تایید اساتید موسیقی کشور نیستند. در موسیقی هم رابطه جای ضابطه را گرفته است. کلاس های صداسازی مجازی یکی دیگر از مشکلات امروز حوزه موسیقی است که آفت جان برخی جوانان افتاده و آنها را از مسیر اصلی دور کرده است.

اگر در گذشته فرصت ها و بسترهای آموزش موسیقی برای شما در منطقه فراهم بود قطعاً خیلی سریع تر به نتیجه مطلوب و مقصد می رسیدید، برای حال و آیندگان چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

همانطور که مستحضرید آموزش حرف اول را در همه امور می زند. بنده معتقدم برای کشف استعدادهای برتر موسیقی و یا در هر رشته ای نیاز است از آموزش و پرورش و مدارس شروع کنیم. از اساتید ارزشمندی چون استاد جهاندار در زمینه استعدادیابی و آموزش موسیقی در شهرستان رودبار و استان گیلان می بایست به نحو احسنت استفاده نمود.

از نگاه شما بهترین صدا نزد اساتیدی که آموزش دیدید و یا در عرصه موسیقی اصیل فعالیت می کنند، صدای چه کسی است؟

خب اکثر اساتید دارای صدای خوب و ارائه ارزشمندی هستند اما معتقدم بهترین صداها از گذشته تاکنون به حق استاد اکبر گلپایگانی بودند. صدی استاد گلپا به دلیل رنگ، تنوع و تحریر و جنس صدا، غنی ترین و اصیل ترین بوده و هست. البته نظر سایر خوانندگان و موسیقی دانان نیز به کم نظیر بودن صدای استاد گلپا صدق می کند. در کتاب گنجینه گلپا که سند حاضر و فاخر موسیقی ما می باشد نظر اکثر موسیقی دانان در مورد گلپا ارائه شده است.

به نقل از آقای علی رستمیان که از استاد شجریان نقل می کند؛ «استاد شجریان در جلسه ای عنوان کرد که من اگر صدای استاد گلپا را داشتم پرنده را در هوا متوقف می کردم».

 

 

* اگر صدای استاد گلپا را داشتم پرنده را در هوا متوقف می کردم

* در موسیقی هم رابطه جای ضابطه را گرفته است

* امیدوارم اولین برنامه شهرستانی ام را در رودبار اجرا کنم

* استاد جهاندار بدون شک از نوابغ موسیقی گیلان و حتی کشور هستند

* ریشه موسیقی اصیل و ایرانی را می توان در تعزیه جُست

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.