به نقل از برنا، طبق اعلام سازمان ملل، حدود ۲۱ میلیون نفر در جهان سالانه قربانی قاچاق می شوند که از این تعداد ۳۰درصد کودک و ۷۰ درصد زن و دختر هستند. عمده هدف قاچاقچیان، سواستفاده از قربانی ها برای انجام کار اجباری و بهره برداری از آن ها در امور جنسی است. قربانیان قاچاق ...
تاریخ مخابره: دوشنبه 6 آگوست 2018  |  زمان: 08:28 ق.ظ  | شماره خبر: 17689   

به نقل از برنا، طبق اعلام سازمان ملل، حدود ۲۱ میلیون نفر در جهان سالانه قربانی قاچاق می شوند که از این تعداد ۳۰درصد کودک و ۷۰ درصد زن و دختر هستند. عمده هدف قاچاقچیان، سواستفاده از قربانی ها برای انجام کار اجباری و بهره برداری از آن ها در امور جنسی است.

قربانیان قاچاق انسان، اکثرا از بین کشورهای جهان سوم هستند. به طوری که طبق اعلام سازمان ملل، افغانستان، سوریه و فلسطین بیشترین قربانیان را به خود اختصاص داده است.

اما قربانیان تنها به همین سه کشور محدود نمی شوند. علاوه بر این کشورها، ساکنان خیلی از کشورهای دیگر هم، قربانی قاچاق انسان می شوند.

اما آیا کشور ما هم جزو این آمار سالانه قربانیان قاچاق است؟ و اگر پاسخ مثبت است دلایل آن چیست؟

برای یافتن پاسخ این سؤال با حمیده زرآبادی، عضو فراکسیون زنان و نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید.

زرآبادی در خصوص آمار و اطلاعات قاچاق زنان در کشور  گفت:« خیلی از مشکلات از جایی بوجود می آید که ما از اساس وجود برخی مسائل در جامعه را انکار می کنیم و به این باور نرسیده ایم که چنین آسیب هایی در کشور ما نیز وجود دارد. این خود باعث می شود که آمار دقیقی از برخی معضلات در دست نباشد و در نتیجه به دلیل در دست نبودن آمار دقیق، نمی توانیم به حل مشکل بپردازیم.»

او در ادامه افزود: «به دلیل نبودن آمار دقیق  نمی توانیم حتی آموزش صحیحی نیز در این حوزه ها برای خانواده ها و خود دختران  اعمال کنیم تا نسبت به موقعیت هایی که امکان در دام افتادن آن ها در طعمه قاچاقچیان انسان وجود دارد  آگاه باشند. این نبود  آمار رسمی  در زمینه حل مشکل و جلوگیری از وقوع آن نیز ما را دچار کندی می کند.  آمار غیر رسمی نشان می دهد، قاچاق زنان در کشور ما هم رخ می دهد و گزارش ها حاکی از آن است که بیشتر این قاچاق ها به کشورهای عربی انجام می شود. یکی از دلایلی که موجب افزایش این معضل شده است، عدم برخورد قاطع با عاملان آن است و دلیل بعدی را نیز می توان مرتبط با افول ارزش های اخلاقی در جامعه دانست این دو در کنار هم بستر مناسبی را برای بروز برخی آسیب ها از جمله قاچاق زنان فراهم می آورد.»

نماینده مردم قزوین با بیان اینکه قاچاق زنان درآمد کلان و سود گزافی را روانه جیب عاملان آن می کندگفت: متاسفانه جای برخورد قاطعانه با عاملان این پدیده در سایه انکار وجود آن پررنگ است.»

او راهکار مبارزه و نحوه برخورد صحیح با قاچاق زنان را چنین خواند: «برخورد قاطع دستگاه قضا با چنین مواردی و آموزش صحیح برای آگاه سازی افراد از موقعیت های فریب دهنده، باید در سیاست گذاری های کلان در دستور کار قرار گیرد.»

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.