یادداشت/بهرام قربانپور؛
یادداشت/بهرام قربانپور؛ با «زار» دیار زیتون/ «آشفتگی» چهره ای است که می توان به وضوح در «بازار» دید. قیمت ها اگر در گذشته شش ماه یکبار بالا می رفتند، اکنون افزایش قیمت ها دقیقه ای شده است. در همه اجناس این موضوع صدق می کند، از «پوست پیاز گرفته تا دُم شیر». وقتی در بازار ...
تاریخ مخابره: دوشنبه 6 آگوست 2018  |  زمان: 10:56 ق.ظ  | شماره خبر: 17692   

یادداشت/بهرام قربانپور؛
با «زار»

دیار زیتون/ «آشفتگی» چهره ای است که می توان به وضوح در «بازار» دید. قیمت ها اگر در گذشته شش ماه یکبار بالا می رفتند، اکنون افزایش قیمت ها دقیقه ای شده است. در همه اجناس این موضوع صدق می کند، از «پوست پیاز گرفته تا دُم شیر».
وقتی در بازار قدم می زنید و با کاسبان و بازاریان هم کلام می شوید، داغ دلت سنگین تر می شود. وقتی با آنها درد و دل می کنید، کمی سبک می شوند. یکی می گوید؛ افزایش قیمت دلار باعث این آشفتگی در بازار شده، دیگری هم می گوید؛ تحریم ها پدر اقتصاد را در آورده، آن یکی هم که در گوشه مغازه دارد با گوشی موبایلش بازی می کند، کمی سرش را برای ما به نشانه «تاسف» تکان می دهد. خستگی روحی را می توان از تک تک بازاریان و کسبه دید، از بس قیمت ها روبه افزایش است که هیچ کدام از فروشندگان میل ندارند، اجناسشان را بفروشند، چون معلوم نیست یک ساعت بعد همان جنس را چقدر باید بخرند؟!
فردی یک شبه هزاران سکه، مزدا۳ و… می خرد، فرد دیگری تکه نانی در سفره ندارد تا بخورد. این یکی روز به روز فربه تر می شود، آن یکی هم می رود زیر خط فقر.
در میان بازار، با مردم که هم صحبت می شویم؛ از وضعیت موجود در بازار، عدم ثبات قیمت و افزایش ساعتی قیمت ها بسیار گله مندند. گران شدن لحظه ای اجناس و عدم تعادل قیمت ها، تعادل روانی، معیشتی و اقتصادی جامعه را به هم زده است. در کشوری که این همه منابع و معادن دارد، این نامتعادلی قیمت ها و تزلزل اقتصادی مردم، پذیرفتنی نیست.
تهاجم افتصادی دشمن، تحریم و بالا رفتن ارز و قیمت جهانی طلا بدونشک در ساختار اقتصادی بازارهای کشور تاثیر مستقیم گذاشته اما از سوی دیگر این هم پذیرفته نیست، که افزایش قیمت پیاز، لبنیات، مرغ، تخم مرغ و.. که در کشور تولید می شوند را متاثر از بازار جهانی، تحریم و … قلمداد کنیم.
تصمیم گیران اقتصادی کشور، مسئولین سیاسی، دولت مردان و نظارت کنندگان در کنترل و ایجاد ثبات اقتصادی، فقط نظاره گر این نا به سامانی ها نباشند و همانند سرداران هشت سال دفاع مقدس می بایست لباس جهاد تن کنند، در غیر اینصورت، وضعیت بازار از این آشفته تر خواهد شد. اگر به مثال آن دوران، که اگر نانوایی، قیمت نان را یک ریال اضافه تر می فروخت، در آتش تنور می سوخت، می شد دیگر امروز افزایش قیمت از درو دیوار بازار، زبانه نمی زد.
مردم نجیب، ولایی و همیشه در صحنه ایران ثابت کردند که در همه میادین موفق عمل کردند، بدون شک در نبرد اقتصادی با دشمن، نیز با مقاومت اقتصادی، پیروز خواهند شد.
اگر «مقاومت اقتصادی» را تکلیف مردم بدانیم، یقیناً نظارت، کنترل و اتخاذ تدبیرات ویژه را نیز جزء وظایف اصلی و اولویت دار مسئولین می دانیم که می بایست در این راستا با توجه و تکیه بر هدایت ها و تاسی از منویات مقام معظم رهبری که چراغ راه همیشگی مسئولین و مردم بوده و هستند، و همچنین با حمایت همه جانبه مردم، در این نبرد اقتصادی، همانند هشت سال دفاع مقدس، پوزه دشمن را به خاک می مالیم.
خبرنگار – نویسنده
کارشناس حقوق

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.