گزارش ویژه دیار زیتون از وضعیت «زیتون» در رودبار؛
 اختصاصی دیار زیتون/ میوه  زیتون استراتژیک شهرستان رودبار به شمار می رود. «زیتون و رودبار» دو نام به هم تنیده و جداناشدنی هستند، این دو اسم سالهاست که به هم عجین شده و به نوعی برای هم، «تاریخ» محسوب می شوند. شاید این جمله که «رودبار خاستگاه زیتون کشور و حتی جهان است»، تکراری باشد ...
تاریخ مخابره: پنج‌شنبه 4 اکتبر 2018  |  زمان: 15:23 ب.ظ  | شماره خبر: 17867   

 اختصاصی دیار زیتون/ میوه  زیتون استراتژیک شهرستان رودبار به شمار می رود. «زیتون و رودبار» دو نام به هم تنیده و جداناشدنی هستند، این دو اسم سالهاست که به هم عجین شده و به نوعی برای هم، «تاریخ» محسوب می شوند. شاید این جمله که «رودبار خاستگاه زیتون کشور و حتی جهان است»، تکراری باشد اما حقیقتی انکار ناشدنی است. طعم و مزه زیتون رودبار زبانزد خاص و عام بوده و از سوی دیگر تقدس «زیتون» که خداوند در قرآن از آن یاد کرده نشان دهنده اهمیت این میوه مقدس است. یک دهه می شود که زیتون رودباربا مهمان ناخوانده به نام «آفت مگس زیتون» دست و پنجه نرم می کند، آفتی که گفته می شود توسط برخی سودجویان و دلالان بازار زیتون، وارد این شهرستان شده است و شیرازه اقتصاد و معیشت باغداران زیتون را بر هم زده است. همزمان با فصل برداشت این میوه خوشرنگ آسمانی، فرصت را مغتنم شمرده و با چند تن از باغداران زیتون و زیتونکاران به گفتگو نشستیم که امید است این گزارش تلنگری باشد تا شاید تدابیری علمی تر و عملی تر برای تقویت زیتون و مبارزه با آفت مگس زیتون، اتخاذ شود.

 

 

* مگس زیتون در باغات بیداد می کند
مهرپور یکی از باغداران زیتون رودباری در گفتگو با دیار زیتون، اظهار کرد: خوشبختانه محصولات زیتون امسال بسیار خوب بوده و رضایت بخش است.
وی با اشاره به هجوم آفت مگس زیتون به باغات رودبار، بیان کرد: مگس زیتون در باغات بیداد می کند.
این شهروند رودباری، عدم ساماندهی آب کشاورزی و باغات را یکی از دغدغه های مهم باغداران برشمرد و بیان کرد: نبود آب کشاورزی سبب شده تا باغداران از آب شهر و یا فاضلاب های شهری برای آبدهی باغات و درختان استفاده کنند که این موضوع خود مسبب چالش های دیگر خواهد بود.
مهرپور به شیوه نادرست مبارزه با آفت مگس زیتون اشاره و اذعان کرد: نبود هماهنگی مناسب در حوزه مبارزه با آفت مگس زیتون، این مشکل را دو چندان نموده است.
وی با بیان اینکه چند برگ زرد در مقابله با آفت مگس زیتون کارساز نیست، گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون نیازمند تلاش و بسیج همگانی است.

 


*سال «آور» زیتون است
حوا بردبار بانوی رودباری با بیان اینکه امسال سال «آور» زیتون است، گفت: باغات و درختان ما محصولات خوبی به بار آوردند اما متاسفانه آفت مگس تمام تلاش، کوشش و هزینه ما را بی نتیجه کرده است.
وی با اشاره به بالا بودن هزینه های چیدن و جمع آوری زیتون، بیان کرد: آفت مگس زیتون خسارات زیادی به ما وارد نموده و اصلا دخل و خرج زیتونکاری نمی خواند.
این بانوی رودباری یادآور شد: برای فروش محصولات، مجبور هستیم که زیتون های سالم و آفت زده را از هم جدا کنیم که کار بسیار سختی است.
وی از مسئولین و متولیان امور خواست تا توجه بیشتر به قشر ضعیف باغداران زیتون داشته باشند.

 


* برای مبارزه با آفت مگس زیتون عزم جدی نیاز است
جلالی یکی از شهروندان رودباری در گفتگو با خبرنگار دیار زیتون، اظهار کرد: سرد شدن هوا سبب شده تا آفت مگس زیتون نمود بیشتری بر باغات پیدا کنند و اکثر محصولات ما دچار آفت شده است.
وی با اشاره به عملکرد ضعیف متولیان امور در بخش کشاورزی و باغداری بویژه زیتونکاران، بیان کرد: شیوه کارت زرد برای مهار مگس زیتون جواب نمی دهد و وضعیت در این بخش، قرمز و بحرانی است.
این باغدار رودباری با بیان اینکه برای مبارزه با آفت مگس زیتون عزم جدی نیاز است، گفت: باید کلیه باغات سم پاشی شود، عملکرد نقطه ای جواب نمی دهد.

 


* فرهنگ عمومی جامعه در مبارزه با آفت تقویت شود
رجبی یکی از شهروندان رودباری با بیان اینکه محصولات زیتون از لحاظ کمی خوب بوده است، گفت: محصولات زیتون از لحاظ کیفی در برخی نقاط با مشکل موجهیم.
وی تقویت فرهنگ عمومی نسبت به مبارزه با مگس زیتون را بسیار امر مهم دانست و بیان کرد: تقویت علم، آگاهی و دانش روز از سوی مردم بویژه باغداران می تواند کمک بزرگی در شتاب گیری و هدفمندی مبارزه با آفت مگس زیتون نماید.
این شهروند رودباری با بیان اینکه در کنار هم بودن و تعامل دولت و مردم می تواند تاثیر بسزایی در ریشه کن کردن آفت داشته باشد، گفت: دولت با فراهم آوردن زیرساخت ها و امکانات و مردم با نهادینه کردن فرهنگ می توانند در کوتاه ترین زمان می توان آفت مگس زیتون را از بین برد.

 


* کسی صدایمان را نمی شنود
مهدی زاده یکی از باغداران رودباری در گفتگو با دیار زیتون، به مشکلات آبیاری باغات اشاره و اذعان کرد: رانشی بودن زمین، عدم ساماندهی جوی ها و کانال های آبرسانی سبب شده تا در بخش ابیاری درختان با مشکل جدی مواجه شود.
وی یادآور شد: برای ساماندهی کانال آبرسانی محله تکلیم رودبار، مدت زیادی درگیر پاسکاری های ادارات شدم.
این باغدار رودباری به بالا بودن هزینه های کارگری اشاره و اذعان کرد: هزینه کارگر و ایاب و ذهاب آن جهت برداشت زیتون، مقرون به صرفه نیست.
مهدی زاده با اشاره به نرخ گذاری قیمت زیتون سبز از سوی شهرداری، اظهار کرد: زیتون سبز را از باغدار کیلویی ۸ هزار تومان نمی خرند.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی ضعیف، آفت زدگی محصولات و همچنین هزینه های برداشت زیتون، فعالیت در این زمینه مقرون به صرفه نیست.
این باغدار رودباری با بیان اینکه کسی صدایمان را نمی شنود، به تشریح برخی مشکلات پیرامون باغداران زیتون پرداخت و بیان کرد: در کنار مشکل بی آبی و کم آبی، آفت مگس زیتون هم مشکلات زیادی را برای زیتونکاران ایجاد کرده است.
مهدی زاده تصریح کرد: در طول این مدت یکی نیامد بپرسد؛ «حالت چطور است»؟
وی با بیان اینکه «زیتون» تنها امید مردم رودبار است، گفت: آفت مگس زیتون خسارت جبران ناپذیری به اقتصاد و معیشت باغداران زیتون و مردم رودبار زده است.

 


* هزینه های کارگری و برداشت زیتون بسیار بالاست
خانم میرکاظمی یکی از بانوان رودباری که از کودکی در کار زیتون و باغداری بوده است، گفت: محصول زیتون امسال خیلی خوب بوده اما برخی زیتون ها را آفت زده.
وی یادآور شد: شیوه مبارزه با آفت مگس زیتون در گذشته با امروز خیلی متفاوت بود و بسیار با جدیت بیشتری صورت می گرفت.
این بانوی رودباری تصریح کرد: هزینه های کارگری و برداشت زیتون بسیار بالاست و برای باغداران مقرون به صرفه نیست.

 


* کمیت زیتون عالی است
رحمتی یکی از ساکنین شهر رودبار با بیان اینکه زیتون از لحاظ کمیت بسیار عالی بوده، اظهار کرد: آفت مگس زیتون برخی نقاط را هدف قرار داده اما برخی نقاط محصولات سالم هستند.
وی یادآور شد: در گذشته برای مبارزه با آفت مگس زیتون، سم پاشی اصولی صورت می گرفت

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.