دیار زیتون گزارش می دهد؛
  اختصاصی دیار زیتون/ بهرام قربانپور- در غروب دم پاییز، که شفق سرخگون خورشید بر شاخه های خمیده زیتون نقاشی شده بود و داشت حکمرانی اش را به ماه نقره گون می سپرد، مهمان جمعی با صفا، نورانی و اهل دل شدم. این جمع با صفا، سنشان به ۲۰ نمی رسید، عده ای که نونهال ...
تاریخ مخابره: یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷  |  زمان: ۰۶:۱۲ ق.ظ  | شماره خبر: 17892   

 

اختصاصی دیار زیتون/ بهرام قربانپور- در غروب دم پاییز، که شفق سرخگون خورشید بر شاخه های خمیده زیتون نقاشی شده بود و داشت حکمرانی اش را به ماه نقره گون می سپرد، مهمان جمعی با صفا، نورانی و اهل دل شدم. این جمع با صفا، سنشان به ۲۰ نمی رسید، عده ای که نونهال و خردسال بودند؛ اما با این سن کمشان، انگیزه، شور و نشاط در وجودشان جاری بود.
نزدیک پایگاه بسیج شهیدان بقایی نژاد منجیل که شدم، صدای تلاوت قرآن، گوشنواز بود و ذهن، فکر و خاطره هر شنونده ای را به خود مجذوب می کرد، وارد این محفل صمیمی و نورانی شدم. قاری بدون قطع کلام خدا با ادای اشاره احرام، به تلاوت ادامه داد. رحیل ها پهن، قرآن ها گشاده و نوجوانان و جوانان هم روگشاده تر، مهمانی قشنگی را با ترنم تلاوت قرآن ترتیب داده بودند. در ادامه گفتگویمان را با سید میلاد بابایی یکی از قاریان شهرستان رودبار و سرگروه صالحین پایگاه مقاومت بسیج شهیدان بقائی نژاد شهرک باباییان منجیل می خوانید که از دغدغه هایشان در حوزه «قرآن» در این شهرستان برای ما گفت.

* شهرستان رودبار در فقر قرآنی به سر می برد
سید میلاد بابایی قاری جوان منجیلی در گفتگو با دیار زیتون، به اشاره به چالش ها و مشکلات پیش روی قاریان و فعالین قرآنی، اظهار کرد: شهرستان رودبار در فقر قرآنی به سر می برد.
وی، نبود استاد قرآنی در شهرستان را یکی از مهم ترین دغدغه ها برشمرد و بیان کرد: بسیاری از مردم شهرستان با الفبای قرآنی آشنا نیستند و نبود اساتید قرآنی و همچنین کلاس های آموزشی محور قرآن، به این موضوعات صحه گذاشته است.
* بسیاری از متولیان و مسئولین نسبت به «قرآن» بی تفاوت هستند
این فعال قرآنی با انتقاد از عملکرد منفعلانه برخی مسئولین نسبت به «قرآن»، اظهار کرد: بسیاری از متولیان و مسئولین نسبت به «قرآن» بی تفاوت هستند و دغدغه ای در این زمینه ندارند و همین موضوع سبب کمرنگ شدن فعالیت های قرآنی در جامعه شده است.
بابایی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه قرآنی و اهمیت دانستن فعالیت های قرآنی، بیان کرد: متولیان امر علیرغم تاکیدات معظم رهبری نسبت به فعالیت های قرآنی، تلاش چشمگیری و قابل توجهی در قبال قرآن انجام نمی دهند، که اگر این اتفاق بیافتد و مسئولین و متولیان امور به مسائل قرآنی بپردازند، ما در جامعه شاهد انقلاب قرآنی و به تعبیری دیگر انقلاب فرهنگی خواهیم بود.
وی تصریح کرد: برای تحقق انقلاب قرآنی در جامعه و همچنین نهادینه کردن باورهای قرآنی در تصمیم سازی های اجتماعی و روح و روان افراد، نیاز است مسئولین و متولیان امر از حالت انفعالی نسبت به قران خارج شوند.
* بسیاری از موسسات قرآنی در پرداخت قبوض آب و برقشان مانده اند
این قاری منجیلی با اشاره به وضعیت نابه سامان مالی موسسات قرآنی، اذعان کرد: بسیاری از موسسات قرآنی در پرداخت قبوض آب و برقشان مانده اند و برای تهیه آن به این مسئول و آن مسئول مراجعه می کنند، که این موضوع اصلا خوشاینده جامعه قرآنی و اسلامی نیست.
بابایی با اشاره به نقش قرآن در جلوگیری از فساد، بی بندوباری و ابتذالات در جامعه، بیان کرد: «قرآن» جلوی بسیاری از اسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی را می گیرد.
به گفته وی، تحقق مطالبات رهبری در بخش قرآن، با دغدغه مندی مسئولین، تخصیص اعتبارات در حوزه قرآن و برنامه ریزی هدفمند در این حوزه صورت میگیرد.
* با تشکیل کلاس های قوی با حضور اساتید برجسته قرآنی، می توان برای قرآن شهرستان، آینده سازی نمود
این فعال قرآنی با بیان اینکه عملکرد صداو سیمای مرکز گیلان نسبت قرآن می تواند مطلوب تر باشد، گفت: صدا و سیمای گیلان بجای توجه ویژه به قرآن و فعالیت های قرآنی، بیشتر در بخش چهره سازی و بازیگرسازی تلاش می کند.
بابایی، تقویت کلاس های آموزشی در بخش قرآن را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: نبود کلاس های آموزشی مطلوب و همچنین عدم بهره گیری از اساتید ارزشمند قرآنی، سبب شده تا انگیزه برای فعالیت جوانان و نوجوانان در حوزه قرآن زدوده شود.
وی معتقد است؛ با تشکیل کلاس های قوی با حضور اساتید برجسته قرآنی، می توان برای قرآن شهرستان، آینده سازی نمود.
* برای تعالی قرآن در جامعه همه باید بسیج شوند
این فعال قرآنی با بیان اینکه هر کس در جامعه اسلامی به پُست و مقامی رسیده به برکت قرآن و خون شهداست، گفت: برای تعالی قرآن در جامعه همه باید بسیج شوند.
بابایی با اشاره به استعدادهای ارزشمند در حوزه قرآنی، بیان کرد: با تشکیل کلاس های آموزشی و حضور اساتید برجسته می توان در بخش قرآن، استعدادیابی نمود، تا جایی که در سطح کشور و حتی بین الملل حرفی برای گفتن داشته باشیم.
وی در خاتمه ضمن تقدیر از دست اندرکاران نشریه دیار زیتون، از مسئولین خواست؛ به صورت ویژه و جدی در حوزه قرآن و فعالیت های قرآنی قدم بردارند.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.