یادداشت/ بهرام قربانپور؛
  مطالبه گری حق همه افراد است اما به شرطی که از حق و اعتدال عدول نکند. روح مطالبه گری می بایست در کالبد جامعه دمیده شود، اگر مطالبه گریدر جامعه نباشد، مُهره بسیاری از کارها از پیچ، شُل می شود، اگر نگاه نقادی نباشد یقیناً مسئولین و متولیان امور بی تفاوت تر نسبت به ...
تاریخ مخابره: شنبه ۱ دی ۱۳۹۷  |  زمان: ۱۷:۳۵ ب.ظ  | شماره خبر: 18029   

 

مطالبه گری حق همه افراد است اما به شرطی که از حق و اعتدال عدول نکند. روح مطالبه گری می بایست در کالبد جامعه دمیده شود، اگر مطالبه گریدر جامعه نباشد، مُهره بسیاری از کارها از پیچ، شُل می شود، اگر نگاه نقادی نباشد یقیناً مسئولین و متولیان امور بی تفاوت تر نسبت به گذشته نگاه و عمل خواهند کرد. همین موضوع در دنیای هنرمندان نیز صدق می کند؛ همین شهرستان رودبار را در نظر بگیریم؛ چقدر هنرمندان ما مطالبه گر هستند؟ چقدر نگاه انتقادی به مسائل روز جامعه دارند؟ تا چه اندازه به جزء هنر؛ به مسائل دیگر می اندیشند؟
تا جایی که خبر دارم؛ اکثر هنرمندان واقعی، یا هنرشان در پستوی خانه نهان است یا اینکه با انگیزه و روحیه جهادی و با هزینه شخصی به کارهای هنری می پردازند.
معتقدم هنرمندان ابزار بسیار قوی، اثرگذار و تصمیم سازی به نام «هنر» دارند که می توانند با آن روح مطالبه گری را در جامعه بدمند یا با آثار خود، «مطالبه گری» کنند.
مشکل اصلی جامعه هنرمندان بویژه در شهرستان رودبار، عدم مطالبه گری است و همین موضوع سبب شده تا نتوانند حقشان را آنگونه باید و شاید استیفا کنند.
هنرمند واقعی روح لطیف و هنرمندانه اش اجازه نمی دهد تا وارد جناح بندی سیاسی شود اما می بایست نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی پیرامون خود اعمال نظر نموده و با ابزار نرم و لطیف «هنر» نسبت به آن واکنش نشان دهد در غیر اینصور با فرد عادی، هیچ فرقی نخواهد داشت.
نبود امکانات، کمرنگ شدن فضای همدلی در بین هنرمندان، انشقاق هنری، نبود فضای مناسب برای ارائه اثرِ هنرمندان، دیده نشدن، نادیده گرفتن هنرمندان، نگاه سیاسی و جناحی به هنر و هنرمند و بسیاری از موارد دیگر از جمله چالش های جامعه هنری بویژه شهرستان رودبار است. تا یک هنرمند هم شهرستانی را در قاب تلویزیون و یا جای خاص می بینیم، متعجب می شویم و بر خود می بالیم در حالی که شهرستان رودبار بعنوان شهرستانی متمدن و دارای پیشینه غنی و قوی مطرح است و به جای یک یا چند هنرمند برتر، می تواند ده ها هنرمند برتر، موفق و صاحب سبک را در جایگاه های مختلف ببیند.
در خور تحسین است که مسئولین هنرمندپرور، هنرمندمحور و هنرمندباور باشند و برای «هنر» و اثر هنرمند ارزش قائل شوند و نگاه سیاسی به هنر و هنرمند نداشته باشند توجه آنها به هنرمندان از قاب سیاست و جناحی گری نباشد بلکه از قاب فرهنگ محوری و هنرمندباوری باشد تا در جامعه شاهد رشد چشمگیر هنرمندان و ارتقاء سطح آنها باشیم و بر افزون شدن تعداد هنرمندان و اثار ارزشمندشان، ببالیم.
بسیاری از مشکلات هنرمندان قابل حل است به شرطی که نگاه مسئولین از روی هنرمندباوری بوده و از سوی دیگر خود هنرمندان نیز می بایست نگاه مطالبه گرانه داشته باشند.

کارشناس حقوق/ نویسنده و فعال رسانه ای

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.