مرادی منجیلی فعال انقلابی روایت می کند؛
اختصاصی دیار زیتون / بهرام قربانپور / بعضی آدم ها بارها و بارها اگر ور دلشان بنشینی، حرف های تازه ای برایت دارند. حرف هایی از جنس عشق، ایثار، فداکاری، انقلابی گری، حماسه سازی، حق طلبی، مجاهدت، ولایت پذیری، ولایت مداری و عدالت خواهی. حرف هایی که شاید زمانی گفتنشان در پستوی خانه ها و ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 5 فوریه 2019  |  زمان: 20:43 ب.ظ  | شماره خبر: 18662   

اختصاصی دیار زیتون / بهرام قربانپور / بعضی آدم ها بارها و بارها اگر ور دلشان بنشینی، حرف های تازه ای برایت دارند. حرف هایی از جنس عشق، ایثار، فداکاری، انقلابی گری، حماسه سازی، حق طلبی، مجاهدت، ولایت پذیری، ولایت مداری و عدالت خواهی.
حرف هایی که شاید زمانی گفتنشان در پستوی خانه ها و تاریک خانه های زیر زمین نیز جرم محسوب می شد. تا که مردانی آمدند مقابل ظلم، بی تدبیری، خیانت، چپاول گری، بی عدالتی و… ایستادند و حرفشان را به کرسی نشاندند. در ادامه گفتگویمان را با حاج یوسف مرادی منجیلی یکی از مبارزین خط امام و انقلابیون فعال دوران مبارزه با استبداد و ستم شاهی می خوانید.
وی متولد ۱۳۱۴ اهل منجیل بوده و در زمان رژیم پهلوی بارها و بارها فریاد انقلابی گری و عدالت خواهی سر داده و تا جایی که آیت الله خلخالی از مبارزین خط امام در کتابشان از وی به نیکی یاد می کنند.

از دوران رژیم پهلوی و اوایل انقلاب برای خوانندگان دیار زیتون و نسل جوان امروز بگویید.
شعله انقلاب به یکباره روشن و نورافشان نشد بلکه جرقه انقلاب اسلامی از سال ۴۲ زده شد.
ظلم و ستم، تاریکی، ظلمت، بی عدالتی، زورگویی، فقر و استبداد طاق و توان را از مردم گرفته بود.
در کنار سختی معیشت، تخریب معنویت، اعتقادات و مذهب مردم را آزار می داد.
مردم به تنگ آمده بودند و دیگر تحمل خفقان، سختی و فشارهای روحی و روانی را نداشتند.
شرایط برای عزاداری ماه محرم و سایر مراسمات مذهبی به قدری سختگیرانه و دور از انصاف بود که برای عزادارای و سوگواری می بایست متن نوحه و مرثیه با شهربانی و ژاندارم هر منطقه هماهنگ می شد و سپس دستور عزاداری صادر می شد.
اعتراضات گسترده ای نسبت به خفقان و سختگیری های رژیم صورت می گرفت رژیم ستم شاهی که اوضاع را نا به سامان می دید، مبلغین، روحانیون و اهالی علم و اندیشه را به نقاط دور دست تبعید می کردند، تا از محبوبیتاشان نزد مردم و حرکت برق آسای انقلاب بکاهند.
یکی از این تبعیدگاه ها رودبار بود، یادم می آید آیت الله خلخالی و آیت الله یزدی به رودبار تبعید شده بودند از همان ابتدا با ایشان ارتباط صمیمی و دوستانه برقرار کردیم و در برنامه های انقلابی هم عقیده و نظر بودیم.
هر روز در یک منطقه از استان و کشور راهپیمایی صورت می گرفت مردم به ستوه آمده بودند و شعار «مرگ بر شاه» نه تنها روی در و دیوار بلکه از زبان مردم جاری می شد.
کمی از آیت الله خلخالی بگویید.
آقای خلخالی چهره محبوب و دوست داشتنی بودند و در کنار اخلاق خوب و حسنه، مقید به احکام اسلامی و در مبارزه گری و انقلابی گری بسیار جدی و از مبارزین صدیق، فداکار و پر تلاش خط امام بودند. بنده چه در زمان تبعید و حضورشان در رودبار و چه بعد از تبعید ارتباط خوبی با وی داشتم.
از روز ۲۲ بهمن ۵۷ و ساعات اولیه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی چیزی یادتان می آید؟
بهمن ماه ۵۷ روزهای طلایی انقلاب اسلامی است. هر چند در این ایام به خاطر خودخواهی، جفا و ظلم و ستم رژیم پهلوی خون افراد بی گناهی ریخته شد اما ثمره خون این شهدا، سبب پیروزی غرورآفرین انقلاب اسلامی شد. انقلابی که به ملت و کشور ما عزت و سربلندی داد. شب ۲۱ بهمن که فردای آن ۲۲ بهمن بود عده ای از مبارزین انقلابی زنجان و طارم در منزل بنده حضور پیدا کردند و قرار بر این شد انقلابیون زنجان و طارم فردای آن روز یعنی ۲۲ بهمن به منجیل و رودبار آمده و به جمع خیل عظیم انقلابیون شهرستان بپیوندند.
فردای آن روز در صبحی زیبا و دل انگیز، مردم زنجان که قرار بود ساعت ۲ بعدظهر به جمع راهپیمایان رودبار بپیوندند ساعت ۱۲ شهر منجیل بودند. نوای گوش نواز «خمینی ای امام» هم در شهر میپیچید، همه چیز رنگ و بوی پیروزی می داد، مردم از هر قشری آمده بودند، شهر منجیل مملو از جمعیت خروشان و انقلابی شده بود، بعد از راهپیمایی در منجیل و اقامه نماز، نهار صرف شد تصمیم بر آن شد به رودبار مرکز شهرستان عزیمت نماییم. وارد رودبار که شدیم در تلاقی انقلابیون زنجان، طارم، منجیل و رودبار، رودخانه ای خروشان از مردم انقلابی به جریان افتاد. در تب و تاب راهپیمایی عظیم بودیم که از رادیو اعلام شد؛ «انقلاب پیروز شد» مردم با شنیدن این خبر مسرت بخش، سر از پا نمی شناختند و شور و شعفی تماشایی در بین مردم ایجاد شد. با پیروزی انقلاب اسلامی خون مطهر شهدا، هدایت های امام راحل و مجاهدت های مبارزین خط امام به ثمر نشست.
اولین کمیته انقلاب اسلامی در منجیل چگونه تشکیل شد؟
این کمیته با حضور تعداد زیادی از انقلابیون و توسط بنده تشکیل شد و کارش ساماندهی به مشکلات و مسائل پیرامون منطقه بود.
بعد از پیروزی انقلاب بنده نامه ای خطاب به حضرت امام مبنی برای تعیین خط و مشی کمیته انقلاب نوشتم و بعد از این نامه ظرف کمتر از یک هفته نماینده ای از سوی امام به منجیل آمد و در خصوص کمیته انقلاب مباحثی را مطرح نمود.
اگر بخواهید با نگاه تطبیقی دو برهه قبل و بعد انقلاب را مورد بررسی قرار دهید، دستارودهای انقلاب اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟
بدون شک افتخارات، پیشرفت ها و برخورداری از امکانات بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی نسبت به دوران پهلوی قابل مقایسه نیست. پیشرفت های ایران بعد از انقلاب در زمینه علمی، پزشکی، نظامی، نانو، توسعه شهری، توسعه و پیشرفت روستایی، برخورداری از نعمات آب، گاز، راه و دیگر امکانات در دورترین نقاط و دستاوردهای دیگر کم نظیر بوده است و در ترازوی قیاس نمی گنجد. اما کاستی ها و مشکلاتی در بخش هایی وجود دارد که قابل کتمان نیست.
اما آن چیزی که امروز آفت شده است، ایجاد فاصله طبقاتی بین فقیر و غنی است در جامعه اسلامی شایسته نیست اینقدر فاصله طبقاتی وجود داشته باشد.
فاصله بین رئیس و مرئوس، دارا و ندار و مسئول و غیر مسئول از آفت های انقلاب اسلامی است که باید ریشه کن شود.
در دوران پهلوی مردم زندگی نمی کردند فقط زنده بودند. شرایط اقتصادی بسیار ضعیف بود، امکانات در اختیار نبود، اگر امکاناتی هم بود برای افرادی خاص و یا برای درباریان بود و مردم عادی در شرایط سخت به سر می بردند.
در زمان پهلوی کل شهرستان یک خودرو بیشتر وجود نداشت اما اکنون جلوی درب هر خانه ای حداقل یک الی دو خودرو پارک است و این نشان دهنده تقویت بنیه اقتصادی مردم است.
به حرمت خون پاک شهدا، آرمان های ارزشمند امام راحل و رهبری معظم انقلاب، انتظار می رفت در جامعه اسلامی تبعیض و فاصله طبقاتی نباشد اما متاسفانه نه تنها تبعیض، فاصله طبقاتی بلکه ربا و رانت خواری به وضوح در جامعه دیده می شود. قیمت ربا در ایران اسلامی از کشورهای غربی و غیر اسلامی چندین برابر بیشتر است و این موضوع بسیار نگران کننده است.
مسائلی نظیر فقر، فحشا و بی بندو باری های اخلاقی، اختلاس، دزدی، اعتیاد و بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی در جامعه اسلامی نباید مشاهده شود و یا اگر هم وجود دارد باید بسیار اندک و انگشت شمار باشد.
چه پیشنهادی برای رفع مشکلات، معضلات و ناهنجاری های اجتماعی که مطرح کردید، دارید؟
معتقدم با روش اصلاحی نمی توان مشکلات را حل و فصل نمود. عده ای شرایطی را بوجود آوردند که کار کردن برای افراد سالم و صالح بسیار سخت شده و افرادی هم سالم وصادقانه کار می کنند از گردونه حذف می شوند تا زمانی چنین رفتاری حکم فرما باشد مشکلات حل شدنی نیست. بعنوان مثال در بحث برجام و مذاکرات با امریکا؛ که حضرت آقا بارها و بارها به آقایان توصیه و تذکر دادند که به خنده های آمریکا و اروپایی ها خوش بین نباشید اما با این وجود افراد روی یک پا ماندند که باید با آمریکا مذاکره کنیم، آخرهم دیدید هیچ نتیجه ای جز ذلت نداشت. آمریکایی ها در طول تاریخ ثابت کردند که قابل اعتماد نیستند و نبودند اما مسئولین ما فریب لبخندهای پلید دشمن را خوردند و به کدخدا امید بستند.
در دوران کور رژیم پهلوی هم ایران مقصد و حیات خلوت آمریکایی ها و انگلیسی ها و دیگر سردمداران اروپایی بود و شاه هم برای خودشیرینی و خوش خدمتی، «بله قربان گوی» آنها شده بود.
دشمن تلاش می کرد انقلاب اسلامی به چهل سالگی نرسد، در خصوص چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی اگر صحبتی دارید بفرمایید.
چهل واژه و عدد بسیار ارزشمند و مبارکی است. خداوند در قرآن می فرماید انسان در سن چهل سالگی که رسید دیگر باید همه جوانب را رعایت کند.
همانطور که مستحضرید هیچ کدام از انقلاب های جهان، به چهل سال نرسید و این نشان دهنده دوم، پایداری و بالندگی انقلاب اسلامی است.
پیام چهل سالگی انقلاب به دشمن چه بود؟
دشمن فکر می کرد شش ماهه تا یک ساله بساط انقلاب اسلامی جمع خواهد شد جشن چهل سالگی انقلاب مشت محکمی است بر دهان این یاوه گویان، که چشم دیدن بالندگی، افتخار و اقتدار انقلاب اسلامی را ندارند.
چله انقلاب اسلامی به دشمن نشان داد که نباید پایش را از گلیمش دراز تر کند. دشمن در این چهل سال برای نابودی نظام اسلامی از هیچ کوششی فروگذار نکرد اما بانگ چهل سالگی انقلاب کمرشان را خورد و خمیر کرد.
در لابه لای صحبت هایتان مبحث تلاش دشمن برای نابودی نظام اسلامی را مطرح کردید؛ یکی از این تلاش ها استفاده از نفوذ و خائنین داخلی برای ایجاد فتنه نظیر فتنه های ۷۸، ۸۸ و اخیراً هم که حضرت آقا فتنه ۹۸ را مطرح کرده، می باشد، چه راهکاری برای سربلندی و موفقیت در این فتنه ها دارید؟
همانطور که اشاره کردید فتنه و نفوذ یکی از ابزارهای مهم و حساسی است که امروز دشمن را وسوسه کرده تا به نظام اسلامی خدشه وارد کند، لذا همانند همیشه باید با بصیرت افزایی، هوشیاری کامل و تبعیت از گفتمان و منویات حکیمانه و مدبرانه ولایت فقیه و رهبر معظم انقلاب، انشاء الله از فتنه های آتی هم با موفقیت عبور خواهیم کرد.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.