گفتگو با شاگرد آهنگرو معلم دیروز و تولید کننده امروز:
اختصاصی دیار زیتون – بهرام قربانپور / «جوان گرایی» اصلی پذیرفته، موثر و آینده محوری است. توجه به نسل جوان در کوران اتفاقات تاریخی جواب مثبت داده است. اگر همین تاریخ هشت سال دفاع مقدس را مرور کنید خواهی دید موفق ترین عملیات ها، مسئولیت ها و مناصب در دست جوانان برومند ایران اسلامی بود. ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 19 فوریه 2019  |  زمان: 16:51 ب.ظ  | شماره خبر: 18768   


اختصاصی دیار زیتون – بهرام قربانپور /
«جوان گرایی» اصلی پذیرفته، موثر و آینده محوری است. توجه به نسل جوان در کوران اتفاقات تاریخی جواب مثبت داده است. اگر همین تاریخ هشت سال دفاع مقدس را مرور کنید خواهی دید موفق ترین عملیات ها، مسئولیت ها و مناصب در دست جوانان برومند ایران اسلامی بود. امروزه هم نگاهِ جوان سالاری در بسیاری از بُعدها هر چند کمرنگ، اما وجود دارد. در ادامه گفتگویمان را با علیرضا کربلایی حسینی غیاثوندیکی از جوانان موفق و از تولیدکنندگان و کارآفرینان جوان شهرستان رودبار می خوانید. وی با پشتکار، ایمان قلبی و توانمندی مدیریتی خویش توانسته از خود مدل و اسوه ای از جوان موفق و توانمند معرفی کند.


لطفا خودتان را برای خوانندگان فهیم دیار زیتون معرفی کنید.
علیرضا کربلایی حسینی هستم از طایفه بزرگ غیاثوند، متولد ۵۶ بوده و در تهران به دنیا آمدم اما اصالت ما به شهرستان رودبار شهر محبوب و دوست داشتنی لوشان بر می گردد.
با توجه به اینکه خانواده پرجمعیتی بودیم برای تامین نیازها و مایجتاج خود و خانواده تصمیم گرفتم گوشه ای از بار زندگی را بر دوش بکشم ولذافعالیتم را با شاگردآهنگری شروع کردم و پساز آن با توجه و توانایی و استعدادهای خدادادی، شغل های مختلفی را در بخش دولتی همچون آموزش و پرورش وسازمان مهندسی و..‌. وهمچنین بخش خصوصی تجربه کردم و در سال ۸۶ هم به شهرستان رودبار شهر لوشان دیار عزیز و محبوبم برگشتم.
چطور شد به شهرستان رودبار آمدید؟
کسی نمی تواند مدعی شود که هیچ تعهدی به دیار و اصل و نسبش ندارد.
همه ما به نوعی وابسته به اصل و نسب، پیشینه و گذشته خویش هستیم و به آن افتخار می کنیم بنده هم به لوشانی بودنم افتخار می کنم.هر کسی کو دور مانداز اصل خویش باز جوید روزگار وصل خویش
از آنجایی که شهر لوشان در کنار سایر محرومیت ها، از داشتن دفتر ثبت اسناد محروم بود و با توجه به رشته تحصیلی اینجانب وهمسرم تصمیم گرفتیم دفتر ثبت اسناد را در شهر لوشان راه اندازی کنیم و خوشحالم که با راه اندازی این دفتر، بسیاری از مردم لوشان، منطقه عمارلو، جیرنده، بخش هایی از طارم سفلی و سایر عزیزان کارها و امورات دفتری شان حل و فصل می شود.
در عرصه تولید و اشتغال هم فعالیت می کنید در این خصوص بیشتر توضیح می دهید.
احداث کشتارگاه سپیدماکیان در لوشان از یک سو و همچنین تعهد اشتغالزایی و علاقه مندی به کار تولید از سوی دیگر، انگیزه شد تا به فکر احداث یک واحد مرغداری در شهرستان باشیم و در سال ۹۱ استارت احداث یک واحد مرغداری در شهرستان زدیم.
در اجرای این طرح قرار بود به ما تسهیلات تعلق گیرد که با تغییر و تحول دولت در سال ۹۲ و همچنین رویکرد غلطی که وجود دارد که با روی کار آمدن دولت جدید طرح های گذشته کنار گذاشته می شود، طرح ما هم کنار گذاشته شد و تسهیلاتی به ما تعلق نگرفت و با شرایط بسیار سخت و با کمک دوستان واعتماد کسبه محترم لوشان که جا دارد از طریق این رسانه از ایشان تشکر نمایم موفق شدیم مرغداری را به سرانجام برسانیم.
صنعت مرغ در چه وضعیتی قرار دارد؟
همانطور که مستحضرید مرغ بعنوان یک کالای اساسی و تاثیرگذار در زندگی افراد مطرح است، اما متاسفانه برخی افراد و سیاسیون به صنعت مرغ نگاه سیاسی داشته و دارند.
صنعت مرغ بسیار حساس، پرخطر و مسئولیت زاست، اگر در این کار نیم ساعت غفلت صورت گیرد بعضاً خسارات غیر قابل جبرانی به بار خواهد آورد و شده بسیاری از دوستان همکار در شهرستان با قطعی یک ساعته برق، بیش از ۲۰ هزار قطعه مرغشان تلف شد و لذا می طلبد در این راستا بسیار جدی، هوشمندانه و با مدیریت بسیار بالا عمل نمود.
با چه دغدغه ها و مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنید؟
فعالیت در عرصه مرغداری یکی از شغل های پر دغدغه است. وجود واسطه گری و دلالی، نرخ گذاری نامشخص، افزایش قیمت نهاده های دامی و نبود ثبات قیمتی از مهمترین مشکلات صنعت مرغ است. مرغداری از جمله صنایع مهمی است که اگر مورد عنایت و توجه مسئولین قرار نگیرد در آینده نزدیک شاهد نابودی این صنعت خواهیم بود.
ورود نهاده های دامی از خارج و انحصاری بودن این موضوع سبب شده تا مرغداران با مشکل جدی مواجه شوند.
معتقدم واردات هیچ دردی را دوا نمی کند باید متکی به تولید داخل باشیم و از تولیدات داخلی حمایت کنیم. همانطور که مقام معظم رهبری بیش از یک دهه مبحث اقتصاد مقاومتی، توجه به تولید داخلی و معیشت مردم تاکید دارند انتظار می رود مسئولین هم گوش به فرمان سیاستهای ابلاغی معظم له بوده و به همه صنایع بویژه صنعت مرغداری نگاه ویژه نمایند.
واسطه گران و دلالان در نرخ گذاری قیمت مرغ، نهاده های دامی و ..تا چه اندازه نقش دارند؟ چطور می شود دست دلالان را در صنعت مرغ کوتاه کرد؟
بدون شک صنعت مرغ نیز مانند بسیاری از محصولات دیگر کشاورزی و صنعتی درگیر دلالی و واسطه گری شده و گاهاً افزایش قیمت جوجه ونهاده های دامی و دارو همچنین قیمت مرغ در بازار، این صنعت را دچار چالش می کند. در بسیاری از خانوارها مرغ بعنوان محصول اصلی در سبد اصلی غذایی قرار گرفته و اگر این کالای اساسی هم دستخوش تغییر قیمت شود زندگی و معیشت بسیاری از افراد دچار مشکل خواهد شد.
در پاسخ به قسمت دوم سوالتان باید عرض کنم که برای کوتاه کردن دست دلال نیازمند اراده ملی هستیم.
با نظارت بیشتر دستگاه های نظارتی و اجرایی در صنعت مرغداری و همچنین نگاه و عنایت بیشتر دولت در این زمینه و برعهده گیری امورات مرغداران از جمله توزیع نهاده های دامی با قیمت مناسب وپرداخت تسهیلات با کارمزد کم و سایر اموری که مجال آن در این گفتگو نیست می توان بسیاری از مشکلات و چالش های پیش روی صنعت مرغ را حل نمود.
صنعت مرغ در حوزه صادرات و ارزآوری تا چه اندازه می تواند موفق عمل نماید؟
همانطور که مستحضرید ایران در صنعت مرغ یک سرگردن بالاتر از سایر کشورهای منطقه است و توانسته در خاورمیانه حرفی برای گفتن داشته باشد. کشورهای دیگر منطقته هنوز نتوانسته همانند ایران در زمینه صنعت مرغداری عرض اندام کنند و این یکه تازی در این زمینه می تواند در حوزه صادرات و ارزآوری دست ایران را بگیرد. اگر حمایت مسئولین کشوری از صنعت مرغ بیشتر و جدی تر باشد می توانیم در حوزه صادرات مرغ نیز حرفی برای گفتن داشته باشیم.
برای تقویت صنعت مرغ در شهرستان رودبار چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟
شهرستان رودبار یکی از قطب های صنعت مرغ در گیلان به شمار می رود و می توان این صنعت را با سازوکارهای مدیریتی بهتر، تقویت نمود.
وجود آب و هوای مناسب و مناطق ییلاقی بسیار خوب فرصت را برای پرورش مرغ و توسعه صنعت مرغداری فراهم نموده است و می توان با بهره گیری از این ظرفیت ها، صنعت مرغ را در این شهرستان گسترش داد.
بطور کلی نه تنها در شهرستان رودبار بلکه در نقاط مختلف گیلان شرایط پرورش مرغ مهیا است و می توان از این شرایط بهترین بهره را برد. اما متاسفانه نمایندگان و دیگر مسئولین نسبت به طرح پایلوت قرار دادن استان های شمالی بویژه گیلان در موضوعی مستعد نظیر صنعت مرغ چندان تمایلی نشان نمی دهند.
اشتغال یکی از دغدغه های مهم و اصلی جامعه به شمار می رود، شما بعنوان تولیدکننده و کارآفرین چه پیشنهادی برای برون رفت از این معضل دارید؟
اشتغال دغدغه ملی و شاید بین المللی تلقی می شود. کارشناسان و متخصصین امور راه و حل های مختلف برای ریشه کن نمودن و یا کاهش بیکاری مطرح کردند. اما بنده معتقدم ابتدا باید ظرفیت شناسی شود و پتانسیل ها، توانمندی و ظرفیت های یک منطقه به درستی و کارشناسانه مورد بررسی و شناسایی قرار گیرد و سپس نسبت به آن تصمیم گیری شود.
شهرستان رودبار ظرفیت های ارزشمند، نهفته و فراوانی در زمینه های مختلف دارد که می توان با بکارگیری از آن بخش اعظمی از مشکلات در حوزه اشتغال را حل نمود.
با توجه به پتانسیل صنعت مرغ در شهرستان رودبار، این شهرستان ظرفیت ایجاد یک کشتارگاه بزرگ نظیر سپیدماکیان را نیز دارد که می توان روی آن تدبیر نمود.
وجود چشم اندازهای طبیعی، مواهب خدادادی و همچنین پیشینه تاریخی شهرستان رودبار، این شهرستان در زمینه گردشگری هم می تواند حرفی برای گفتن داشته باشد که تاکنون اتفاق اثربخشی در این حوزه نیافتاده است.
جذب سرمایه گذار برای ایجاد صنایع و شرکت های بزرگ و همچنین راه اندازی شرکت های منفعل و نیمه فعال و همچنین پیگیری احداث پتروشیمی و نیروگاه سیکل ترکیبی که به فراموشی سپرده شده می توان بخشی از مشکلات اشتغال را در شهرستان حل نمود.
با ایجاد کارگاه های قالیبافی، صنایع دستی و همچنین تقویت مشاغل خانگی می توان در حوزه اشتغال بانوان هم موفق عمل نمود.
صحبت پایانی؛
در پایان جا دارد از تلاش ها و زحمات خانواده ام بویژه همسر عزیزم که در این راه بسیار برای بنده زحمت کشیدند، تقدیر و تشکر نمایم.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.