دکتر ارجمندی دندانپزشک و کارشناس بهداشت دهان و دندان:
اشاره: «خدمت» واژه زیبا و ارزشمندی است که می تواند نصیب هر فرد و گروهی در جامعه شود و نمی توان آن را محصور به یک فرد و یا قشر نمود. اما آنهایی که لباس «مسئولیت» تن می کنند وظیفه شان در خدمت رسانی سنگین تر و خطیر تر است. در ادامه با دکتر کاظم ...
تاریخ مخابره: دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸  |  زمان: ۱۸:۵۰ ب.ظ  | شماره خبر: 19169   

اشاره:
«خدمت» واژه زیبا و ارزشمندی است که می تواند نصیب هر فرد و گروهی در جامعه شود و نمی توان آن را محصور به یک فرد و یا قشر نمود. اما آنهایی که لباس «مسئولیت» تن می کنند وظیفه شان در خدمت رسانی سنگین تر و خطیر تر است. در ادامه با دکتر کاظم ارجمندی به گفتگو نشستیم که نه تنها در کِسوت مسئولیت بلکه خارج از آن هم روحیه خدمت رسانی داشته و دارد.
دکتر کاظم ارجمندی دندان پزشک و کارشناس بهداشت دهان و دندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان رودبار بوده و قریب به ۳۰ سال است که در این لباس به مردم شهرستان رودبار خدمت می کند. وی مدیر کانون بسیج جامعه پزشکی شهرستان رودبار، مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان، عضو و نماینده موسسه امدادگران عاشورای گیلان بوده و یک دوره بعنوان عضو شورای اسلامی شهر رودبار و چهار سال و نیم بعنوان رئیس شورای اسلامی شهرستان رودبار و همچنین مدت ۸ سال بعنوان رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان برای مردم این شهرستان خدمت نمود.
آقای دکتر در ابتدای گفتگو بفرمایید وضعیت بهداشت دهان و دندان شهرستان رودبار را چگونه ارزیابی می کنید؟
ابتدا عید باستانی نوروز را به همه هموطنانم تبریک عرض می کنم امیدوارم سال خوش و سرشار از موفقیت را پیش رو داشته باشند. خوشبختانه در طول این سال ها تلاش شده تا سطح بهداشت دهان و دندان شهرستان رودبار ارتقاء بخشیده شود و تلاش بنده و همکارانم در عرصه دندان پزشکی تقویت سلامت دهان و دندان بوده است. هدف اصلی من در انتخاب و ورود به رشته دندان پزشکی ارتقاء سلامت دهان و دندان مردم شریف شهرستان بوده و در این مسیر هم گام های ارزشمندی برداشته شده است.
وقتی وضعیت بهداشت و درمان بویژه حوزه دندان و دهان در شهرستان رودبار نسبت به سال ۶۸ مقایسه می کنیم می بینیم که در طول این سال ها تغییرات زیربنایی و اساسی خوبی در این حوزه صورت گرفته که از خدمات و نعمات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
از سوی دیگر سطح اطلاعات و آگاهی مردم نسبت به بهداشت و درمان بسیار افزایش یافته و این افزایش دامنه اطلاعات سبب ارتقاء سلامت در بخش های مختلف می شود.
عوامل موفقیت در حوزه بهداشت دهان و دندان و ارتقاء سلامت در این حوزه چه می تواند باشد؟
درتوسعه و پیشرفت و همچنین موفقیت یک حوزه عوامل بسیار زیادی می تواند دخیل باشد. معتقدم آموزش در سنین مختلف، همکاری تنگاتنگ با آموزش و پرورش و ارائه آموزش های لازم در بخش بهداشت دهان و دندان بین دانش آموزان، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از طریق رسانه ها و نقش پر رنگ خبرنگاران و اصحاب رسانه در این خصوص و همچنین تلاش شبانه روزی همکاران دندانپزشک در بخش دولتی و خصوصی، همکاران مراکز و خانه های بهداشت در این حوزه بسیار تاثیرگذار بوده است. اما متاسفانه در سال اخیر با توجه به نوسانات ارز و مشکلات اقتصادی در بازار و افزایش قیمت مواد اولیه دندان پزشکی، متاسفانه عرصه خدمات رسانی به مردم بسیار تنگ شده است، امیدواریم با اتخاذ تدابیری در این خصوص بتوانیم بخشی از مشکلات درمان مردم را در حوزه دهان و دندان رفع کنیم.
مدتی بعنوان شورای شهر رودبار فعالیت می کردید، در این مدت در کنار فعالیت سیاسی و اجتماعی، تا چه اندازه در راستای ارتقای سلامت شهروندان تلاش کردید؟
در کنار خدمت رسانی به مردم در حوزه بهداشت و سلامت، نگاهی هم به فعالیت های اجتماعی داشتم و معتقدم فرد باید در تمام جنبه ها و بخش ها به خدمت گذاری مردم بپردازد. در کِسوت شورای شهر رودبار و دوره ای که بعنوان شورای شهرستان فعالیت می کردم، تلاشم معطوف کردن نگاه مدیریت شهری به بهداشت و درمان و سلامت شهروندان بود و در این راستا اقدامات خوبی هم صورت گرفت و فعالیت های بنده در شورای شهرستان در تقویت بهداشت و درمان شهرستان بسیار اثربخش بود. از جمله این کارها می توان به پیگیری سالن تشریح پزشکی قانونی شهرستان رودبار در سال ۸۸ و در زمان مرحوم مردانپور، ساماندهی تصفیه خانه بیمارستان رودبار و پانسیون پزشکان رودبار ومنجیل و پیگیری ادامه احداث بیمارستان سلامت رستم آباد، پیگیری و احداث ساختمان انتقال رودبار با مشارکت خیر رودباری و همچنین مشارکت خیرین در حوزه سلامت از جمله خرید دستگاه دیالیز، خرید آمبولانس و ساخت خانه بهداشت اشاره نمود.
ازپیگیریهای مهم مسایل بهداشتی از شورای شهرستان مکاتبات ما درخصوص شبانه روزی شدن مراکز بره سر و جیرنده بود که باهمت و تلاش مسئولین شهرستان و دانشگاه به ثمر نشست. همچنین مکاتبات بسیار از شورای شهرستان درخصوص راهکارهای افزایش ماندگاری پزشکان وپرسنل درشهرستان داشتیم که نتایج خوب کوتاه مدت برای برهه ای از زمان حاصل شد اما اقدامات اساسی را به تصمیمات هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی موکول کردند که متاسفانه منجربه نتیجه مطلوب نشد. از اقدامات دیگر شورای شهرستان دوره سوم می توان به پیگیریهای مربوط به آب وفاضلاب شهرستان اشاره نمود.برگزاری اولین جشنواره زیتون در شهرستان رودبار که در سال ۸۸ به پیشنهاد ما در سه روز برگزار شد و بعد از آن، دیگر جشنواره ملی برای زیتون برگزار نشد.
فعالیت در حوزه موسسه های مردم نهاد هم در کارنامه درخشان خدمتی تان دیده می شود، کمی بیشتر به این حوزه می پردازید.
همانطور که مستحضرید اینجانب بعنوان مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان شهرستان رودبار از سال ۹۲ شروع به فعالیت کردم و در این عرصه هم تلاش کردیم با کمک خیرین گامی هر چند کوچک در راستای حمایت از خانواده های محترم زندانیان برداریم. معتقدیم اگر یک فردی با ارتکاب جرمی زندانی شده، خانواده شان مستحق عذاب نیستند تلاش ما این بوده که بتوانیم حداقل امکانات و رفاهیات را برای این عزیزان فراهم کنیم.
انجمن حمایت از زندانیان شهرستان فاقد ساختمان بوده و تاکنون موفق به اخذ زمین برای احداث ساختمان نشدیم این در حالیست که در شهرستان های دیگر، به این انجمن ها بهای بیشتری می دهند. می طلبد مسئولین شهرستان با حمایت های همیشگی خویش شرایطی را فراهم کنند تا درآمد پایداری برای انجمن تعریف شود و از این طریق بتوانیم خدمات ارزنده تری به خانواده های زندانیان ارائه کنیم.
موسسه امدادگران عاشورای گیلان – شعبه رودبار یکی دیگر از موسسات خیریه ای است که بنده افتخار فعالیت در این موسسه را دارم.
این موسسه در طول این مدت با مشارکت خیرین گرانقدر گام های ارزشمندی برای مردم برداشته است که برای استمرار این راه خداپسندانه نیاز به مساعدت بیشتر مسئولین و خیرین هستیم.
در خصوص عملکرد بسیج جامعه پزشکی شهرستان اگر مطلبی هست بفرمایید.
کانون بسیج جامعه پزشکی شهرستان در راستای کاهش هزینه های درمانی مردم و ارتقاء سلامت اقدامات ارزشمندی نظیر ویزیت رایگان در نقاط محروم و دور دست شهرستان رودبار انجام داده است.اجرای ویزیت رایگان در مناطق محروم چند هدف مهم را دنبال می کند از جمله این اهداف می توان به حضور پزشکان متخصص به مناطق محروم و لمس مشکلات بهداشت و درمان منطقه از نزدیک، کاهش هزینه های درمان مردم، ارتقاء سلامت مردم در مناطق دوردست، حضور مسئولین در این مناطق و… اشاره نمود.
به علت عملکرد مثبت همکارانم در بسیج جامعه پزشکی شهرستان، این کانون چندین دوره متوالی در استان جایگاه نخست را کسب نمود و امسال هم بعنوان کانون برتر استان شناخته شدیم.
در پایان اگر صحبتی هست بفرمایید.
جا دارد از اصحاب رسانه و خبرنگاران شهرستان که در امر فرهنگ سازی سلامت، ارتقاء سطح سلامت و همچنین تشویق و مشارکت مردم به کار خیر، نقش تعیین کننده ای ایفا کردند، تقدیر و تشکر کنم. همچنین از مشارکت کم نظیر خیرین در حوزه سلامت و بهداشت و درمان که موجب تحول در نظام سلامت این شهرستان شدند، نیز تقدیر و تشکر می کنم.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.