اشاره: این روزها بیش از گذشته حرف اول را صنعت می زند، صنعتی که دغدغه و چالش اصلی جامعه یعنی «اشتغال» را تا حدودی برطرف می نماید. صنایع مولد تولید، اشتغال و محرک اقتصاد و معیشت جامعه هستند. سیمان خزر یکی از صنایع مهم، تاثیرگذار و استخوان دار استان گیلان است که در شهر لوشان ...
تاریخ مخابره: دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸  |  زمان: ۱۹:۱۱ ب.ظ  | شماره خبر: 19175   

اشاره:
این روزها بیش از گذشته حرف اول را صنعت می زند، صنعتی که دغدغه و چالش اصلی جامعه یعنی «اشتغال» را تا حدودی برطرف می نماید. صنایع مولد تولید، اشتغال و محرک اقتصاد و معیشت جامعه هستند. سیمان خزر یکی از صنایع مهم، تاثیرگذار و استخوان دار استان گیلان است که در شهر لوشان شهرستان رودبار واقع شده و با ظرفیت ۴ هزار تنی به فعالیت خود ادامه می دهد به جهت موقعیت استراتژکی، این شرکت را بعنوان قطب صنعتی گیلان می شناسند. وجود سیمان خزر بدون شک نعمت بزرگی برای استان گیلان و بویژه برای مردم شهرستان رودبار است. در ادامه با مهندس هوشنگ خلفوندی مدیرعامل سیمان خزر به گفتگو نشستیم که از دغدغه هایشان برای ما می گویند.


کارخانه سیمان خزر در چه وضعیتی قرار دارد؟
با سلام و احترام خدمت شما و خوانندگان فهیم نشریه وزین دیار زیتون و همچنین عرض تبریک عید باستانی نوروز، باید عرض کنم که ۹۷ برای «تولید و صنعت» سال بسیار سخت و پرچالشی بود. بویژه صنعت سیمان درسالی که گذشت با فراز و نشیب های فراوانی پیش رو بود. کاهش ساخت و سازها، روند کند اجرای طرح ها و پروژه ها، رکود مسکن، افزایش شرکت های سیمان ساز، افزایش تولید و کاهش مصرف، روند سخت در صادرات و ایجاد مشکلاتی در این خصوص سبب شد تا ضربه بزرگی به صنعت سیمان وارد شود از سوی دیگر وجود مشکلاتی در بخش تامین مواد اولیه، دور بودن معدن با شرکت و هزینه سرسام آور حمل و نقل چالش هایی را به سیمان خزر وارد نموده است.
علیرغم مشکلات مذکور نوسانات ارز، مشکلات اقتصادی و کند شدن روابط سیاسی و همچنین وجود تحریم های ظالمانه دشمن هم مزید بر پرچالش بودن صنعت سیمان در کشور بوده است.حمایت خاصی از تولید ندیدیم و این عدم حمایت از تولید و صنعت یکی دیگر از چالش ها در عرصه صنعت سیمان می باشد. مسئولین ما باید نسبت به بهبود وضعیت صنایع، تولیدگران و شرکت ها تدابیری اتخاذ کنند و نسبت به صنعت دغدغه مند باشند. عدم دغدغه مندی برخی مسئولین نسبت به تولید و صنعت بویژه صنعت سیمان نگران کننده است.
تلاش مسئولین گیلان برای استفاده از تولیدات سیمان کارخانجات استان بویژه سیمان خزر تا چه اندازه نتیجه بخش بوده و آیا در این زمینه اقدامی صورت گرفته؟
مصرف سیمان در گیلان به ۱۲۰ هزار تن می رسد این در حالیست که شرکت های سیمان گیلان نظیر خزر با ظرفیت ۴ هزار تن در روز فعالیت می کنند و اگر از همه ظرفیت تولید سیمان خزر استفاده شود یقینا این شرکت با مشکل فروش در استان مواجه نخواهد بود. اما افزایش قارچی شرکت های سیمان در کشور و توزیع و فروش با قیمت کمتر نسبت به تولیدات سیمان استان، باعث شده بازار سیمان در استان تحت شعاع قرار گیرد.
از مسئولین استان گیلان انتظار می رود تمهیداتی برای بازار سیمان در استان بیاندیشند تا شرکت های سیمان در استان بویژه سیمان خزر که قطب صنعتی گیلان به شمار می رود متضرر نشوند. سیمان خزر شرکتی که با بیش از ۴۰۰ نیروی شاغل مستقیم و بیش از ۳ هزار نیروی غیر مستقیم یکی از کارخانجات تاثیرگذار در عرصه اشتغال، تولید و اقتصاد گیلان به شمار می رود شایسته نیست با مشکلاتی نظیر بازار فروش و تهیه مواد اولیه با مشکل روبرو باشد. امید است مسئولین استان و شهرستان رودبار همانند گذشته نگاه ویژه تری نسبت به شرکت سیمان خزر داشته باشند تا چرخه تولید این شرکت همانند گذشته با سرعت به کار خود ادامه دهد. ناگفته نماند با توجه به بازاریابی مطلوب، برنامه ریزی منسجم و تلاش های شبانه روزی که همکارانم در سیمان خزر انجام دادند خوشبختانه میزان فروش محصولات ما نسبت به سال های گذشته رشد چشمگیری داشته و تلاش می کنیم این روند را استمرار ببخشیم.
مسئولین استانی با اتخاذ تدابیری، اجازه ندهند شرکت های دیگر سیمان در کشور محصولاتشان را پایین تر از قیمت محصولات سیمان تولید شده در استان عرضه کنند، با ساماندهی تعرفه های سیمان در استان می توان بخش هایی از مشکلات کارخانجات سیمان در استان را حل نمود.
در اجرای پروژه های ملی و استانی تا چه اندازه از محصولات سیمانی شرکت سیمان خزر استفاده می شود؟
خوشبختانه با توجه به کیفیت بالای محصولات سیمان خزر و داشتن استانداردهای لازم برای بکارگیری در پروژه ها، در اغلب پروژه ها از تولیدات سیمان خزر استفاده می شود.
انعقاد قرارداد جهت تامین سیمان برای ساخت سد شفارود که یکی از بزرگترین پروژه های سیمان بر استان به شمار می رود و همچنین بخشی از پروژه راه آهن در گیلان سهم کوچکی از شرکت سیمان خزر در پروژه های استانی است.
در لابه لای صحبت هایتان مبحث مشکل مواد اولیه و معدن را مطرح کردید، در این خصوص بیشتر توضیح می دهید.
حادترین مشکل سیمان خزر، معدن است. مواد اولیه و معدنی، حیاتی ترین نیاز یک شرکت سیمانی می باشد. از آنجایی که فاصله معدن سیمان خزر با این شرکت بسیار دور است و حمل و نقل مواد معدنی مسلتزم صرف زمان و هزینه زیاد بوده و برای شرکت مقرون به صرفه نیست و از سوی دیگر بعد از مستهلک شدن شرکت سیمان لوشان و واگذاری معدن این شرکت به بخش خصوصی، انتظار می رود مسئولین استان و شهرستان رودبار نسبت به واگذاری معدن شرکت سیمان لوشان جهت بهره برداری به سیمان خزر اقدام کنند در غیر اینصورت با توجه به فاصله زیاد معدن تا شرکت و همچنین بالا رفتن هزینه های حمل و نقل مواد اولیه، سیمان خزر در آینده نزدیک به شرکت زیان ده تبدیل خواهد شد. معدن شرکت سیمان لوشان به سیمان خزر که قطب صنعتی گیلان است ارجحیت دارد تا بخش خصوصی که سرمایه عظیمی را از این شهرستان خارج می کند. مسئولین استانی بر چه اساسی به یک فرد مجوز بهره برداری از معدن یک شرکت دولتی را دادند؟چرا صنعت معدن استان بجای اینکه معدن را که حق طبیعی سیمان خزراست، به شخص واگذارکرده اند؟ منافع شخص مهم تر است یا منافع سیمان خزر که بخش عمده ای از تولید، اشتغال و اقتصاد شهرستان رودبار و استان گیلان را در بر می گیرد؟ خواسته به حق ما از مسئولین استان و شهرستان، واگذاری معدن سیمان لوشان به سیمان خزر است، مطالبه ای که بارها بابت آن مکاتبه کردیم اما جوابی نیافتیم.
سیمان خزر یکی از شرکت های مهم و تاثیرگذار استان گیلان و حتی کشور به شمار می رود، این شرکت در آوردگاه های مختلف توانسته حائز رتبه و تجلیل شود در این خصوص نیز توضیح می دهید.
سیمان خزر در کنار تولید تلاش کرده در حوزه های مختلف هم حرفی برای گفتن داشته باشد. این شرکت در حوزه محیط زیست دو سال پیاپی گواهی و تندیس صنعت سبز را در کشور از آن خود نمود. معرفی بعنوان صنعت برتر استان در چند سال متوالی در گیلان از دیگر افتخارات سیمان خزر بوده است.
در پایان اگر ناگفته ای هست بفرمایید.
ضمن تقدیر از شما خبرنگار دیار زیتون و همچنین سایر خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان که همیشه یار و یاور تولید و صنایع بویژه سیمان خزر بوده و هستند. از مسئولین استان گیلان و شهرستان رودبار انتظار می رود برای نجات سیمان خزر، مشکل معدن این شرکت را حل نمایند. سیمان خزر روزهای خوبی را پشت سر گذاشته و در طی این سال ها عوارض، قبوض گاز، برق و …. به موقع پرداخت نموده اما در چنین شرایطی که اوضاع همه صنایع چندان خوب نیست، نباید گاز این شرکت قطع باشد یا اینکه برای بدهی ناچیز مدام اخطاریه قطع برق به شرکت صادر شود، برای سر پا ماندن سیمان خزر همه باید بسیج شوند. همانطور که سی سال شرکت سیمان خزر به بهترین نحو به دستگاه ها و نهادها خدمات رسانی نموده انتظار می رود دستگاه های اجرایی هم در چنین شرایط سخت مراعات حال شرکت را نمایند.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.