«بسم الله الرحمن الرحیم» «قُلْ سِیرُوا فِی الأرْضِ» در بسیاری از سوره های مبارک قرآن مانند آل عمران، یوسف، انعام، روم و … به جهت عبرت آموزی ذکر شده است بر روی زمین بگردید (گردشگری) تا پس از دیدن آثار گذشتگان (میراث فرهنگی) عبرت گیرید تا آنها به چه سرنوشتی دچار شده اند. بنابراین قرآن ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 19 می 2020  |  زمان: 10:27 ق.ظ  | شماره خبر: 20996   

«بسم الله الرحمن الرحیم»

«قُلْ سِیرُوا فِی الأرْضِ» در بسیاری از سوره های مبارک قرآن مانند آل عمران، یوسف، انعام، روم و … به جهت عبرت آموزی ذکر شده است بر روی زمین بگردید (گردشگری) تا پس از دیدن آثار گذشتگان (میراث فرهنگی) عبرت گیرید تا آنها به چه سرنوشتی دچار شده اند. بنابراین قرآن کریم با شیوایی هر چه تمام تر به ارزش های معنوی میراث فرهنگی و گردشگری اشاره نموده است. لذا حفظ و توجه به این ارزش ها واجد محاسن معنویست.

 

«به نام خدا»

میراث فرهنگی: آنچه از گذشتگان به ارث گذاشته شده و نسل به نسل این مفاهیم فرهنگی و باستانی منقول و غیرمنقول می بایستی حفظ شود تا آیندگان سرزمین اسلامی ایران از گذشته ی پر افتخار خود آگاهی یابند.

شهرستان رودبار: بی شک این شهرستان به دلیل وجود پتانسیل های فراوان زیست محیطی و اقلیمی و ژئومورفولوژی همواره جوامع و گروه های بشری را از سده ها وهزاره های قبل از تاریخ و اعصار تاریخی و اسلامی به خود جلب نموده است تا در تمدن و فرهنگ و سیر تحول فرهنگی تأثیر بسزایی داشته باشد. سابقه فعالیت های باستان شناسی در گیلان تقریباً نسبت به بسیاری دیگر از نقاط کشور (اواخر سده ۱۹ میلادی) زودتر آغاز شد. این روند مدتی بعد از تاریخ ۱۹۰۱ میلادی با کاوش های باستان شناسی برادران مورگان فرانسوی در تالش آغاز شد که طی آن آثار بسیاری بدست آمد و نتایج آن در جلد هشتم مجله «خاطرات هیأت اعزامی به ایران» چاپ شد و تقریباً از دهه های ۴۰ (سال های ۱۳۴۰) حفاری های گیلان شرقی و شهرستان رودبار نیز آغاز شد که پیامد آن کشف آثار بی نظیر تپه مارلیک، حلیمه جان، کلورز، جوبن، جمشیدآباد، رشی و دیگر آثار بخش های رحمت آباد و بلوکات، خورگام، عمارلو و مرکز می گردید. آثار شاخصی که فقط در تپه مارلیک دنیا نظیر آن را چه به لحاظ کمیت و کیفیت به خود ندیده. چون این آثار ارزشمند با زبان هنر با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند و تفکر و هنر و زیبایی بشر آن روز پس از هزاره های زیاد (۳ الی ۴ هزار سال پیش) تا کنون ذهن خلاق هر بیننده ای را به خود معطوف می نماید.

آثار باستانی اگر از کشور خارج شوند چه مضراتی به همراه دارد؟

اولین و بدیهی ترین ایراد آن وقتی می خواهیم آثار گذشتگان خود را ببینیم متأسفانه بایستی دست به دامن بیگانگان شویم تا هویت و شناسنامه فرهنگی خویش را مروری نماییم. پس عدم دسترسی به آثار و یا همان رؤیت آسان بدون صرف وقت و انرژی زیاد امکان پذیر نیست، برخی از آثار چنان اسناد ارزشمندیست که بعضاً از آنها می توان نام قدیمی قسمتی از خاک کشور ایران عزیزمان را که نشان از مالکیت مستمرمان می باشد استناد نمود مانند دست نوشته ها اعصار هخامنشیان با نام خلیج فارس و دیگر مستندات… پس حفظ و مراقبت این آثار تا این حد می تواند در شکوه فرهنگی و ژئوپلیتیک سیاسی و روابط خارجی حتی تأثیرگذار باشد. به طور مثال حفظ معماری سنتی اسلامی و جلال فن معماری اسلامی در جای جای کشورمان به جز جذب توریست و ارزآوری می تواند در معرفی فرهنگ دینی و توانمندی معماری و معماران اسلامی نقش آفرینی نماید و به توانایی هنر معماری پس از اسلام اشاره نماید.

 

اگر چه موزه یک نهاد فرهنگی وغیر انتفاعیست وهدف ان کسب درامد نیست اما آیا امروزه میتوان از موزه ها وسایت موزه ها ایجاد اشتغال نمود؟

امروزه موزه ها و سایت موزه ها یکی از شاخص های ایجاد اشتغال و درآمدزایی در کشورهای مختلفی است که در این زمینه سرمایه گذاری نموده اند. همه ساله گردشگران زیادی جهت بازدید از موزه های لوور فرانسه، متروپولتین نیویورک، آرمیتاژ روسیه، موزه های هنرهای زیبای بوستون و … در خارج از کشور و موزه های ایران باستان، رضا عباسی و موزه رشت …. در داخل کشور، اقدام می نمایند.

آثاری که متأسفانه از کشور ما و دیگر کشورهای صاحب تاریخ به موزه های دنیا مانند لوور فروخته شده و یا طی کاوش ها بدست آورده اند، به طور متوسط سالانه بیش از ۵ الی ۸ میلیون گردشگر و بازدید کننده را به سوی خود جلب نموده و این اتفاق سبب جذب درآمدهای ارزی برای آن کشورها شده است و هزینه های ناچیزی که بابت خرید اشیاء باستانی پرداخته اند را تبدیل به یک اشتغال پایدار نموده و چندین برابر آن را بدست آورده اند.

عنایت به کثرت آثار باستانی بدست آمده در شهرستان رودبار و رویکرد سازمان جهانی گردشگری (Unwto) در سال ۲۰۲۰ به منظور جایگزینی صنعت گردشگری به جای صنعت نفت، و از سویی مبارزه با تحریم های ظالمانه می توان با راه اندازی موزه های مختلف باستان شناسی، مردم شناسی و تخصصی و یا سایت موزه ها مانند سیلک کاشان در تپه های باستانی مارلیک، شهران، غار دربند رشی و استفاده از دیگر غارهای دیورش، دلفک و … و تونل های زیرزمینی جیرنده در شهرستانمان ایجاد اشتغال، درآمد و حتی ارزآوری نمود و هویت و گذشته ی پر افتخار این مرز و بوم از اعصار قدیم تا کنون را به رُخ کشید تا با در کنار هم قرار گرفتن آثار باستانی و آثار طبیعی مانند ییلاقات خوش آب و هوا، جنگل ها، استخرها و چشمه های سردآبی و گرم آبی مانند(حلیمه جان، اسطلخ جان، بره سر، کلیشم، سنگرود و لویه)، آبشارها، رود و رودخانه های سفیدرود رودبار، سد منجیل و آیت الله بهجت شهربیجار و آثار منحصر دیگری چون سرو هرزویل، گل سوسن چلچراغ، پل های باستانی (لوشان و سیاهرود) و امامزادگان معروف چون فیلیده، شمام، نورالعرش، حنفیه، حمزه، شاه شهیدان و انواع قلاع باستانی مانند قلعه دختر لویه، اسپهبدان خورگام، چیمارود عمارلو، پیلا قلعه مارلیک و قلعه کول دوگاهه و بیشمار آثار طبیعی، تاریخی و مذهبی دیگر… . همچنین با اجرای انواع جشنواره های مال شوران، توت فرنگی، انار، بازی های بومی و محلی و شکوفه های زیتون، نانِ محلی، سمنوپزان و … و استفاده از توانایی تولیدات صنایع دستی در کنار اقوام و طوایف میهمان نواز ساکن در شهرستان رودبار می توان به جذب انواع گردشگران با رعایت فرهنگ بومی منطقه گامی در راستای “جهش تولید” و اشتغال پایدار برداشت.

 

✅ #هفته_نامه_دیار_زیتون

 

♦️با دیار زیتون به روز باشید ⬇️

@diyarzeytoun

 

✍🏻دیار زیتون پر بازدیدترین کانال خبری شهرستان رودبار⚡️👁

 

ارسال اخبار به آیدی:👇👇

🔹 @Ertebat_admin

🔹 @ADMN_diyarzeytoun

 

🆔 @diyarzeytoun

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.