در پی حاشیه های اخیر در بحث بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در سطح استان گیلان؛ هیئت نظارت استان گیلان خود را جای شورای نگهبان دیده و بر اساس اصل ۹۸ و اصل ۹۹ قانون اساسی، نظر استصوابی داده که خلاف قانون است. متاسفانه برخلاف نص صریح قانون، شاهدیم که تعدادی از افرادی که از ...
تاریخ مخابره: سه‌شنبه 25 می 2021  |  زمان: 08:19 ق.ظ  | شماره خبر: 21596   

در پی حاشیه های اخیر در بحث بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در سطح استان گیلان؛

هیئت نظارت استان گیلان خود را جای شورای نگهبان دیده و بر اساس اصل ۹۸ و اصل ۹۹ قانون اساسی، نظر استصوابی داده که خلاف قانون است.

متاسفانه برخلاف نص صریح قانون، شاهدیم که تعدادی از افرادی که از طرف مراجع چهارگانه مورد تأیید واقع شده اند، صلاحیت شان از طرف هیئت اجرایی و نظارت نیز مورد تأیید قرار گرفته، مجدداً مورد بررسی واقع شده و بدون مستندات قانونی، رد صلاحیت شده اند.

هدف از تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا، پر رنگ نمودن نقش مردم در امورات شهری و روستایی بوده و در راستای تعیین صلاحیت، قانونگذار مسأله نظارت را بر عهده نمایندگان محترم مجلس گذاشته است.

متاسفانه برخلاف نص صریح قانون، شاهدیم که تعدادی از افرادی که از طرف مراجع چهارگانه مورد تأیید واقع شده اند، صلاحیت شان از طرف هیئت های اجرایی و نظارت نیز مورد تأیید قرار گرفته، مجدداً مورد بررسی واقع شده و بدون مستندات قانونی، رد صلاحیت شده اند.

برخلاف قانون، هیئت نظارت استان؛ خود را جای شورای نگهبان دیده و بر اساس اصل ۹۸ و اصل ۹۹ قانون اساسی، نظر استصوابی داده است.

یعنی بدون مستندات قانونی با آبروی افراد بازی نموده و آنان را رد صلاحیت و یا عدم احراز زده، در حالیکه لازم به ذکر است؛ این اصول مختص شورای محترم نگهبان بوده و قابلیت تسری برای سایر هیئت های نظارت را ندارد.

مردم عزیز شاهدند برخلاف ادعاها در مصاحبه های انجام شده مبنی بر اجرای دقیق قانون، دقیقاً بر خلاف قانون در سطح استان گیلان عمل نموده اند.

امیدوارم نمایندگان محترم عضو هیئت #نظارت انتخابات شوراها در استان #گیلان، در فرصت باقی مانده، طبق قانون عمل نموده و از حقوق داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستا که از موکلین آنها هستند، دفاع نموده و از آنانی که حق شان ضایع گردیده است، اعاده حیثیت نمایند.

انتخابات آزاد و عادلانه، بستر مطمئنی برای دموکراسی و روشی سالم و مسالمت آمیز برای رقابت های سیاسی است که مشارکت گسترده مردم را می طلبد و باید زمینه ای ایجاد کنیم تا مردم به صورت آزاد و آگاهانه، با مشارکت گسترده، نمایندگان خود را درشوراها انتخاب کنند

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.