مهندس سارا نوروزی گلدیانی کاندیدای شورای اسلامی شهر رودبار: توانمندی های گردشگری شهر رودبار راهی برای عبور از مشکلات شهر نشینی و پیشرفت اقتصادی شهر توسعه گردشگری در شهر رودبار گردشگری به فرایندی مانند سیر در طبیعت و آشنا شدن با اقوام و رسومات آنها و یا سیاحت کردن بعنوان یک مسافرت تفریحی معنا میگردد. ...
تاریخ مخابره: پنج‌شنبه 10 ژوئن 2021  |  زمان: 21:28 ب.ظ  | شماره خبر: 21605   

مهندس سارا نوروزی گلدیانی کاندیدای شورای اسلامی شهر رودبار:

توانمندی های گردشگری شهر رودبار راهی برای عبور از مشکلات شهر نشینی و پیشرفت اقتصادی شهر

توسعه گردشگری در شهر رودبار
گردشگری به فرایندی مانند سیر در طبیعت و آشنا شدن با اقوام و رسومات آنها و یا سیاحت کردن بعنوان یک مسافرت تفریحی معنا میگردد.
اما امروزه به هر جابه جایی که شخص از محیط کار و زندگی خود خارج شود گردشگری گفته می شود.
علت سفر می تواند یافتن آب هوای خوب ،فرهنگ ،طبیعت جدید و بکر،دیدن آثار تاریخی و هنری و یا یافتن طعم های مختلف غذا باشد.
صنعت گردشگری که امروزه مورد توجه بسیاری از کشورها و همچنین شهرهای ایران است بعنوان برجسته ترین و کارآمد ترین کار کرد های اقتصادی است کما اینکه بسیاری از شهرها و حتی کشورها فقط از این طریق کسب درآمد می کنند.
لازم به ذکر است که این صنعت علاوه بر دست آوردهای اقتصادی ،دست آوردهای اجتماعی ،سیاسی و فرهنگی بسیاری به ارمغان آورده است.
با توجه به این موضوع که بیشتر درآمد مردم شهر رودبار از طریق کشاورزی و فروش زیتون و محصولات آن حاصل میگردد، توجه به صنعت گردشگری در این شهر می تواند باعث بهبود اقتصادی و ایجاد اشتغال و در نتیجه رونق شهر گردد.
با توجه به جاذبه های ذکر شده در ذیل و ایجاد زیر ساخت مناسب برای آنها می توانیم صنعت گردشگری در شهر را توسعه دهیم.
۱- جاذبه های طبیعی از جمله رودخانه سپید رود ،آبشار کلشتر ،آب گرم لویه،زیبایی های گلدیان ،آغوزبن ییلاقات دارستان ،دوگاهه،تکلیم،ییلاق فیلده

۲- جاذبه های تاریخی از جمله قلعه تاریخی طاهر و زهره (قلعه دختر) مربوط به دوره سلجوقیان و با توجه به موقعیت این قلعه که در میان رودخانه سفید رود قرار دارد می تواند جاذب بسیار خوب گردشگری باشد
۳- جاذبه های مذهبی : آستان مبارک امام زادگان (اسماعیل،محمود و قاسم) در محله ویایه، امام زاده حسین در آغوزبن، امام زاده محسن در فیلده
۴- تنوع غذا و محصولات زیتون
۵- آب و هوای مطلوب و خوب
در حال حاضر مساحت کاربری تفریحی-گردشگری برابر ۱۰۹ متر مربع و سرانه ۰٫۰۱ متر مربع می باشد.
مساحت پیشنهادی این کاربری در طرح برابر ۴۹۰۴۸ متر مربع و سرانه ۳٫۲ مترمربع می باشد. در ناحیه بالا بازار در دو نقطه این کاربری جانمایی شده است.
پیشنهاد:
با استفاده از وسایل ارتباط جمعی (ساخت اپلیکیشن و ارسال پیامک هوشمند به مسافران در بدو ورود به شهر) و شناساندن این جاذبه ها به مردم می توان شهر رودبار را به شهری جاذب گردشگر تبدیل نمود و به سمت گردشگری هوشمند سوق داد. این امر زمانی امکان پذیر می باشد که زیرساختهای لازم جهت ساخت و مرمت و زیباسازی این موارد توسط مدیران شهری محیا گردد.

آنچه به نظر می رسد مسافران و گردشگرانی که سالانه از مبادی ورودی استان گیلان وارد شهرستان رودبار و شهر رودبار می شوند به دنبال ماندن در این شهر و استفاده از آب و هوا، غذاهای محلی، گشت و گذار در باغات و اماکن تاریخی و دیدنی هستند که به دلیل حاشیه بودن و جغرافیای شهری رودبار زمان ماندگاری در این شهر توسط گردشگران بسیار پایین یا اصلا وجود ندارد.
یکی ازر راه هایی که می تواند شهر رودبار را از این بن بست گردشگری نجات دهد ایجاد و بستر سازی برای یک بازار روز محلی با تنوع اقلیمی خصوصا در حاشیه رودخانه سفیدرود ترجیحا در پارک شهید چمران است که به لحاظ آب و هوا و چشم انداز طبیعی می تواند موجب ماندگاری مسافران باشد.

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

برچسب ها :

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.